FINA partnerem nagrody Krzysztofa Krauzego

FINA partnerem nagrody im. Krzysztofa Krauze

imago
kadr z filmu „Imago”, reż. Olga Chajdas
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA) oraz prowadzone przez instytucję warszawskie kino Iluzjon zostały partnerami tegorocznej edycji Nagrody im. Krzysztofa Krauze przyznawanej przez Gildię Reżyserów Polskich. Nominowane filmy i ich twórcy zawitają do Iluzjonu na początku września. Zapraszamy na seanse i spotkania

Istniejącą od 2015 roku nagroda im. Krzysztofa Krauze jest przyznawana reżyserowi za film. Listę nominowanych tworzą wszyscy członkowie Gildii Reżyserów Polskich, zaś finalistów i laureata wyłania zmieniająca się co roku kapituła. W tym roku na listę nominowanych trafił dziewięcioro reżyserów:

Olga Chajdas, za film „Imago”
Grzegorz Dębowski, za film „Tyle co nic”
Sławomir Fabicki, za film „Lęk”
Lea Glob, za film „Apolonia, Apolonia”
Maciek Hamela, za film „Skąd dokąd”
Agnieszka Holland, za film „Zielona granica”
Paweł Maślona, za film „Kos”
Kuba Mikurda, za film „Solaris mon amour”
Jakub Piątek, za film „Pianoforte”

Dzięki współpracy z FINA i kinem Iluzjon po raz pierwszy w historii nagrody nominowane do niej filmy stworzą przegląd filmowy, który publiczność będzie miała okazję zobaczyć w pierwszych tygodniach września.

Wrześniowe pokazy w Iluzjonie

Tegoroczna, 8. edycja Nagrody im. Krzysztofa Krauze jest organizowana we współpracy z Filmoteką Narodową Instytutem Audiowizualnym. Wszystkie nominowane filmy będzie można obejrzeć we wrześniu w warszawskim kinie Iluzjon.

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA) to nowoczesna instytucja kultury. Jej misją statutową jest digitalizacja, gromadzenie, restaurowanie i udostępnianie, a także promocja polskiego dziedzictwa audiowizualnego oraz upowszechnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej. FINA jest też koproducentem nowych materiałów audiowizualnych (filmów, audycji radiowych i telewizyjnych oraz wydawnictw filmowych i muzycznych). FINA z siedzibą przy ulicy Wałbrzyskiej 3/5 na warszawskim Służewie, to tętniące życiem centrum kultury, które oferuje projekcje filmowe, spotkania z twórcami, koncerty, warsztaty dla dzieci, młodzieży i edukatorów, specjalistyczne seminaria oraz pokazy kina plenerowego na dziedzińcu.

Kino Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej prowadzony przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny ma szczególny status kina archiwalnego. Należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Kino posiada dwie sale wyposażone zarówno najnowszą aparaturę kinotechniczną do projekcji cyfrowych w jakości 4K, jak i projektory analogowe do projekcji z taśmy 35 mm oraz 16 mm.

W repertuarze Iluzjonu widzowie odnajdą najnowsze festiwalowe produkcje filmowe zarówno kina polskiego, jak i europejskiego. Ponadto kino jako jedno z niewielu w Polsce i Europie regularnie prezentuje seanse kina klasycznego w formie analogowej – na taśmie 35 mm. Każdego roku w Iluzjonie odbywa się około 250 projekcji analogowych.

Kapituła nagrody

Tegoroczna Kapitułę nagrody tworzą: Beata Dzianowicz (przewodnicząca jury, finalistka nagrody za rok 2022), Anna Jadowska (finalistka nagrody za rok 2022, laureatka nagrody za rok 2017), Ola Jankowska (nominowana do nagrody za rok 2022), Natalia Koryncka-Gruz (nominowana do nagrody za rok 2022) i Marta Minorowicz (nominowana do nagrody za rok 2022).

Nazwiska trojga finalistów poznamy 12 września, zaś uroczysta gala podczas której ogłosimy nazwisko laureata odbędzie się 19 września w warszawskim kinie Iluzjon.

zobacz także

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej