O FINA — Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny

O FINA

O FINA

Jesteśmy instytucją kultury powstałą w wyniku połączenia Filmoteki Narodowej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA). FINA rozpoczęła działalność 1 czerwca 2017 roku, kontynuując cele i tradycje obu wcześniejszych instytucji.  • Naszą pasją jest film i ambitna kinematografia.
  • Misją – ochrona i propagowanie dziedzictwa audiowizualnego. Realizujemy ją m.in. poprzez restaurowanie, rekonstruowanie i digitalizowanie tytułów należących do klasyki polskiego przedwojennego i współczesnego kina.
  • Nadrzędnym celem – udostępnianie i promowanie zasobów filmowych i rejestracji audiowizualnych (np. teatr, muzyka, słuchowiska) oraz stwarzanie przestrzeni do niezwykłych spotkań z twórcami i ludźmi kina.
  • Prowadzimy również działalność edukacyjną, kulturalno-oświatową, producencką i wydawniczą oraz wykorzystujemy nowe technologie do działań w zakresie upowszechniania kultury audiowizualnej.

Nasze zbiory i archiwa możecie zobaczyć w sieci na następujących serwisach:


  • Fototeka – wirtualny bank zdjęć, kadrów i postaci filmu polskiego
  • Gapla – wirtualna galerię plakatów filmowych ilustrujących polskie i zagraniczne produkcje
  • Repozytorium Cyfrowe – internetową bazę wiedzy o filmie, najlepsze fragmenty polskiej kinematografii, archiwalne recenzje i ciekawostki filmowe
  • Ninateka – internetowy serwis VOD oferujący filmy fabularne i dokumentalne, rejestracje spektakli i koncertów, animacje, słuchowiska i publicystykę.


Zapraszamy również do dwóch wyjątkowych miejsc w Warszawie:


  • FINA Wałbrzyska 3/5 – nowoczesne, tętniące kulturalnym życiem miejsce na warszawskim Służewie, wypełnione po brzegi projekcjami filmowymi, spotkaniami z twórcami, koncertami, warsztatami m.in. dla dzieci, młodzieży i edukatorów, specjalistycznymi seminariami, wystawami i nowymi technologiami.
  • Kino Iluzjon – położone w sercu Starego Mokotowa kino, którego znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczny fioletowy neon. W niepowtarzalnym repertuarze znajdziecie zarówno klasykę polskiego kina, jak i dzieła światowej kinematografii. Odbywają się tu nietuzinkowe wydarzenia filmowe: pokazy specjalne z taśmy 35 mm, seanse z muzyką i lektorem na żywo, a także festiwale i przeglądy kina z całego świata.
Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej