„Kobieta, która grzechu pragnie” – zdjęcia z wernisażu

„Kobieta, która grzechu pragnie” – zdjęcia z wernisażu

04
fotos z filmu „Kobieta, która grzechu pragnie”, źródło: Fototeka FINA
W piątek 4 lipca w Galerii pod Cylem w Babiogórskim Parku Narodowym odbył się wernisaż wystawy poświęconej filmowi „Kobieta, która grzechu pragnie” (1929) Wiktora Biegańskiego współorganizowanej przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny

Przez całe wakacje w budynku dyrekcji Babiogórskiego Parku Narodowego będzie można oglądać wystawę materiałów poświęconych filmowi „Kobieta, która grzechu pragnie” (1929) Wiktora Biegańskiego.

Wystawa ze zbiorów FINA

Zamykający reżyserską filmografię Biegańskiego, jednego z pionierów pierwszych autorów polskiego kina, kręcony był w Zawoi pod Babią Górą, będącą jedną z bohaterów tej sensacyjnej opowieści. „Kobieta, która grzechu pragnie”, podobnie jak pozostałe obrazy Biegańskiego – i ogromna większość niemych produkcji – nie zachował się. Szczęśliwie zachowały się prezentowane na wystawie materiały okołofilmowe – scenariusz, fotosy, werki z planu, plakat i program filmowy – pochodzące z Archiwum Wiktora Biegańskiego stanowiącego część zbiorów FINA oraz prywatnego archiwum Carlotty Bologny, odtwórczyni jednej z głównych ról i ówczesnej żony reżysera.

W trakcie przygotowań do wydarzenia doszło do nowych archiwalnych odkryć: wnuczka filmowej pary, Izabella Biegańska-Agacińska w dokumentach babci znalazła dodatkowych kilka klatek z filmu – i być może nie są to ostatnie takie znaleziska.


Katarzyna Wajda (FINA)
Katarzyna Wajda (FINA)

Michał Bartyzel
Michał Bartyzel

Izabella Biegańska-Agacińska
Izabella Biegańska-Agacińska

Podczas wernisażu o „Kobiecie, która grzechu pragnie” opowiadali – z różnych perspektyw – jego goście: pomysłodawca wystawy i znawca lokalnej historii Michał Bartyzel przybliżał miejscowe konteksty, filmoznawczyni Katarzyna Wajda (FINA) – historycznofilmowe, a Izabella Biegańska-Agacińska wpisywała film w historię rodziny i jej wieloletni związek z Zawoją.

zobacz także

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej