Razem z Anną Ługowską i jej zespołem (Bartosz Ługowski - gitary, sample, Wojciech Sobura – perkusja, Piotr Wróbel - suzafon, puzon) artyści związani z takimi grupami jak Teatr Sztuka Ciała czy Brass Federacja stworzą dźwięki do klasycznej, niemej animacji „Felix w Hollywood” (1923) w reżyserii Ottona Messmera.
W najnowszej oprawie dźwiękowej „Felixa w Hollywood” usłyszymy całą feerię barw z kilku rodzin instrumentów: smyczki (w tym piła), blacha (w tym suzafon, perkusja (od werbla po ksylofon), gitary, sample, oraz rozmaite dźwięki, które podczas krótkich warsztatów nauczą się wydobywać uczestnicy.
Wstęp
Wstęp bezpłatny. Wejściówki do odbioru w kasie kina w dniu warsztatów. Liczba miejsc ograniczona.
Terminy warsztatów
- 30 listopada, godz. 16
- 1 grudnia, godz. 11
Co nas czeka?
Podczas warsztatu organizatorzy zaproszą dzieci i rodziców do:
- Zanurzenia się w magii filmu: wspólnie obejrzą fragmenty „Felixa w Hollywood” i poznają historię tej kultowej postaci.
- Tworzenia dźwięków: przy użyciu własnych głosów i działań pantomimicznych stworzą ścieżkę dźwiękową do filmu. Doświadczą się, jak różne dźwięki wpływają na odbiór animacji.
- Eksperymentowania z kreatywnością: poznają techniki Foley, czyli sztukę tworzenia dźwięków do filmów, a dzieci będą mogły w pełni wykorzystać swoją wyobraźnię i wyrazić kreatywność.
- Integracji i zabawy: warsztat będzie okazją do wspólnej zabawy, a dzięki niej do budowania głębszej więzi między rodzicami a dziećmi poprzez wspólne działania twórcze.
„Felix w Hollywood”, reż. Otto Messmer, 9 min, 1923, USA
Kolejna odsłona przygód słynnego kota, bohatera serii krótkometrażowych animacji. Tym razem Felix, marząc o zostaniu gwiazdą filmową, trafia do Hollywood. Tu, w stolicy kina, stojąc w obliczu różnych wyzwań stawianych przez przemysł filmowy, przeżywa szereg pełnych komizmu perypetii.
Charakterystyczny styl animacji i humor sprawiają, że film jest pełen nostalgii, a przygody Felixa przyciągają zarówno dzieci, jak i dorosłych, pokazując, jak marzenia mogą prowadzić do zaskakujących i zabawnych sytuacji.
Prowadząca warsztaty
Anna Ługowska
Aktorka, performerka, pedagog. Ukończyła muzykologię na UW i pedagogikę zdolności oraz kształcenie muzyczno-ruchowe na APS w Warszawie. Prowadzi zajęcia i tworzy programy dla różnych instytucji, m.in. dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Teatru Ochoty, Musiconu, Ośrodka edukacji, rehabilitacji i opieki Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Helenów, Białołęckiego Uniwersytetu Dzieci, Dziecięcego Uniwersytetu Muzycznego REREKUMKUM. Jej warsztaty otrzymały „Słonecznika” w plebiscycie rodziców na najbardziej rozwojową warszawską inicjatywę dla dzieci w kategorii muzyka.
Zajmuje się muzyką i ruchem – w praktyce edukacyjnej, terapeutycznej (pracując z osobami niepełnosprawnymi) i artystycznej. Stworzyła oprawę dźwiękową do kilku spektakli, występowała m.in. w Teatrze Współczesnym, Teatrze Dramatycznym (Scena na Woli), Teatrze Akt, Fundacji Sztuka Ciała, na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Mimu w Warszawie, festiwalu My Mime w Berlinie, festiwalu Inqubator Ruchu w Ostrołęce.
O projekcie
Święto Niemego Kina realizowane jest w ramach Programu wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.