„Jak być kochaną”, reż. Wojciech Jerzy Has

„Jak być kochaną”, reż. Wojciech Jerzy Has

Festiwal Orłów tradycyjnie otworzy produkcja spoza konkursu. Tym razem będzie to film „Jak być kochaną” Wojciecha Jerzego Hasa, pierwszego w historii laureata Orła za Osiągnięcia Życia przyznanego w 1999 roku


Rok 2025 – na który przypada setna rocznica urodzin reżysera – uchwałą Senatu RP został ustanowiony rokiem Wojciecha Jerzego Hasa. Włączając się w te obchody, Festiwal 27. Orłów serdecznie zaprasza na pokaz „Jak być kochaną”, melodramatu psychologicznego opartego na opowiadaniu Kazimierza Brandysa oraz spotkanie po projekcji poświęcone fenomenowi Hasa, a także recepcji jego dzieł w Polsce i na świecie.



„Jak być kochaną”, reż. Wojciech Jerzy Has, 101 min, 1962, Polska


Podczas podróży lotniczej aktorka Felicja wspomina czasy II wojny światowej. Zakochana w koledze z teatru, Wiktorze Rawiczu, ukrywała go przez niemal całą okupację, ciążył na nim bowiem wyrok śmierci z uwagi na podejrzenie o zabójstwo volksdeutscha Petersa. By uratować ukochanego, Felicja znosi liczne poniżenia, przemoc, gwałt. Liczy jednak, że Rawicz odwzajemni jej uczucie. Gdy kończy się wojna, bohaterka przeżyje kolejne dramatyczne rozczarowania.


Ekranizacja opowiadania Kazimierza Brandysa pod tym samym tytułem zrealizowana przez jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych – Wojciecha Jerzego Hasa. „Jak być kochaną” oparty jest na monologach wewnętrznych głównej bohaterki. Wspomnienia Felicji przenoszą widzów nie tylko w brutalną rzeczywistość II wojny światowej, naznaczoną cierpieniem, grozą i lękiem, ale również w świat subtelnej, wrażliwej i kochającej młodej dziewczyny, która robi wszystko by uratować kochanego przez siebie i podziwianego mężczyznę.


Barbara Krafftówna stworzyła niezapomnianą i genialną kreację, którą należy uznać za jedną z najwspanialszych kobiecych ról w historii światowego kina. Dzięki swojemu talentowi znakomicie oddała uczucia i emocje towarzyszące jej bohaterce w różnych momentach akcji – od bezgranicznej miłości przez strach i poniżenie do rozczarowania i zgorzknienia. Efektem tego było uznanie krytyków i publiczności oraz nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Francisco w 1963 roku. Partneruje jej Zbigniew Cybulski, który odtwarzając Wiktora Rawicza, kabotyna, tchórza i mitomana, odważnie zrywa z postacią Maćka Chełmickiego z „Popiołu i diamentu” Andrzeja Wajdy.


Spotkanie po filmie

Po seansie odbędzie się spotkanie poświęcone fenomenowi Hasa, a także recepcji jego dzieł w Polsce i na świecie. Udział w nim zapowiedzieli: historyczka polskiego kina Katarzyna Wajda oraz aktorzy, którzy pracowali z Hasem – Gabriela Muskała i Zbigniew Zamachowski, a poprowadzi je Tomasz Kolankiewicz, dyrektor Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.


Wystawa w Kinie Iluzjon

Zapraszamy do zapoznania się z wystawą odbywającą się w przestrzeni Kina Iluzjon poświęconą filmowi „Jak być kochaną”. Składają się na nią materiały ikonograficzne ze zbiorów FINA: polskie (autorstwa Witolda Janowskiego) i zagraniczne plakaty do filmu, fotosy (uzupełnione cytatami z listy dialogowej) i fotoreportaż z planu filmowego autorstwa Tadeusza Kubiaka.


Harmonogram 27. Orłów Polskich Nagród Filmowych


Zobacz pełny harmonogram przeglądu Orłów Polskich Nagród Filmowych.


Wersja PDF:
Orły 2025 – harmonogram

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej