Zapraszamy ludzi, którzy je stworzyli – reżyserów, operatorów, autorów scenariusza, producentów i aktorów. Wszystkich, którzy walczyli o jakość filmowej wypowiedzi i o to, by do powstania filmu doprowadzić. To oni są bohaterami tego cyklu.
Rozpoczniemy od „Sali samobójców. Hejtera” Jana Komasy, z Maciejem Musiałowskim, który miał premierę 6 marca 2020. Tydzień później, w związku z wybuchem pandemii, zamknięto wszystkie instytucje kultury. Jak twierdzi Komasa uniemożliwiło to filmowi normalny dialog z widzem. „Prime Time” z kolei, który wchodził do kin rok później, został dotknięty przez drugą falę pandemii. Film Jakuba Piątka, z efektowną rolą Bartosza Bieleni, zamknie nasz cykl. Bardzo polecamy „Hiacynt” Piotra Domalewskiego z Tomaszem Ziętkiem i Tomaszem Schuchardtem, o milicyjnej akcji polowania na homoseksualistów, a także „Żeby nie było śladów” Jana P. Matuszyńskiego, inspirowane głośną książką Cezarego Łazarewicza o morderstwie Grzegorza Przemyka, z drugą ważną rolą Tomasza Ziętka.
Do PRL-u wraca także „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” Mateusza Rakowicza, komedia inspirowana kolorowym życiem Zdzisława Najmrodzkiego, z Dawidem Ogrodnikiem, Robertem Więckiewiczem i Jakubem Gierszałem. „Powrót do tamtych dni” Konrada Aksinowicza to z kolei portret rodzinny z lat dziewięćdziesiątych, z Weroniką Książkiewicz i Maciejem Stuhrem w roli ojca-alkoholika. Przypomnimy również filmy zajmujące się dniem dzisiejszym: „Sweat” Magnusa von Horna z Magdaleną Koleśnik i Aleksandrą Konieczną, „Innych ludzi” Aleksandry Terpińskiej z Jackiem Belerem i Sonią Bohosiewicz, „Moje wspaniałe życie” z Agatą Buzek i Jackiem Braciakiem. A przede wszystkim głośne „25 lat niewinności” Jana Holoubka o sprawie Tomasza Komendy, z głośną rolą Piotra Trojana i Agatą Kuleszą w roli jego matki – historię, która zdarzyła się w wolej Polsce.
Cykl będzie się odbywał od 8 października do 10 grudnia w każdy wtorek o godz. 18, w siedzibie FINA na Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie.
Prowadzący
Igor Kierkosz – krytyk literacki i filmowy. Publikuje m.in. w „Kinie”, „Wizjach” i „Dwutygodniku”. Laureat Konkursu im. Krzysztofa Mętraka (2022) i Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza (2021). Na Facebooku wysyła Sprzeczne Sygnały.
Program
-
Pokazy filmowe | Spotkania
„Powrót do tamtych dni”, reż. Konrad Aksinowicz
-
Pokazy filmowe
„Żeby nie było śladów”, reż. Jan P. Matuszyński
-
Pokazy filmowe | Spotkania
„Prime Time”, reż. Jakub Piątek