9 sierpnia (piątek) 21:00 | “Biały ślad” - pokaz filmu z muzyką na żywo
W piątek, 9 sierpnia, w ramach Kina Letniego na Dziedzińcu pokażemy “Biały ślad” - film fabularny z 1932 roku w reżyserii Adama Krzeptowskiego odrestaurowany i zrekonstruowany cyfrowo przez FINA. Koncert do filmu zagrają Jarosław Bester, światowej sławy akordeonista związany z unikatową wytwórnią Tzadik Johna Zorna, oraz Ryszard Pałka, uznany perkusista, perkusjonalista i wibrafonista. Muzyka do filmu będzie głównie improwizowana, co zapewni niepowtarzalne wrażenia, ale w programie znajdą się także aranżacje kompozycji Johna Zorna i Jarosława Bestera. Duet ten z pewnością dostarczy widzom niezapomnianych przeżyć, łącząc archiwalny obraz filmowy ze współczesną mistrzowską muzyką.
10 sierpnia (sobota) 21:00 | “Prawo i pięść”
Kolejna odsłona pokazów plenerowych w Zwierzyńcu to “Prawo i pięść” najważniejszy western w historii polskiego kina w reżyserii Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego. Obaj panowie z powodzeniem przeszczepili amerykańską konwencję gatunkową na rodzimy grunt, by opowiedzieć o stanie Polski powojennej oraz konflikcie ostatniego sprawiedliwego (wybitna rola Gustawa Holoubka) z bandą szabrowników. Ekranizując powieść „Toast” Józefa Hena (odpowiedzialnego także za scenariusz), twórcy odmalowali jedyną w swoim rodzaju wizję Ziem Odzyskanych, które łudząco przypominają tu Dziki Zachód. Niepodrabialną atmosferę filmu „Prawo i pięść”, prócz widoków opustoszałych ulic, zrujnowanych miasteczek współtworzą nastrojowa ballada „Nim wstanie dzień” ze słowami Agnieszki Osieckiej, muzyką Krzysztofa Komedy w wykonaniu Edmunda Fettinga oraz stylowe, czarno-białe zdjęcia Jerzego Lipmana („Kanał”, „Nóż w wodzie”).
11 sierpnia (niedziela) 21:00 | repremiera filmu “CK Dezerterzy”
W Zwierzyńcu odbędzie się także repremiera zrekonstruowanego przez FINA filmu Janusza Majewskiego “CK Dezerterzy”. Przed pierwszym pokazem na wielkim ekranie pokazem będą mogli Państwo zobaczyć jak wyglądał film przed i po rekonstrukcji, a także usłyszeć prelekcję na temat samego procesu. “CK Dezerterzy” to adaptacja zapomnianej powieści Kazimierza Sejdy, jedna z najpopularniejszych polskich komedii. Na ekranie zobaczymy m.in. Kalinę Jędrusik, Marka Kondrata, Wiktora Zborowskiego czy Zbigniewa Zapasiewicza.
13 sierpnia (wtorek) 21:00 | “Gangsterzy i filantropii”
Ostatni pokaz podczas Letniej Akademii Filmowej to znów obraz w reżyserii Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego. Określany mianem komedii sensacyjnej film składa się z dwóch powiązanych ze sobą nowel pt. „Profesor” oraz „Alkoholomierz”. Pierwsza to opowieść o skoku na furgonetkę wiozącą utarg z Centralnego Domu Towarowego, który planuje genialny złodziej ukrywający się pod tytułowym pseudonimem „Profesor” (Gustaw Holoubek). Druga koncentruje się na postaci znużonego życiem chemika (Wiesław Michnikowski), który przypadkowo wynajduje niecodzienny sposób na zarabianie pieniędzy.
KINO LETNIE NA DZIEDZIŃCU – ul. Browarna – Browar Zwierzyniec
WSTĘP NA WSZYSTKIE POKAZY JEST BEZPŁATNY
HARMONOGRAM WSZYSTKICH WYDARZEŃ - harmonogram-2024.pdf (laffest.pl)
Informacje o muzykach
Jarosław BESTER
Akordeonista i kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, doktor sztuk muzycznych, laureat wielu międzynarodowych oraz ogólnopolskich konkursów akordeonowych.
Jest twórcą Bester Quartet (dawniej The Cracow Klezmer Band ) jedynego w Polsce zespołu na stałe współpracującego z prestiżową nowojorską wytwórnią Tzadik Johna Zorna.
W swej grze łącząc doświadczenia wyniesione z muzyki klasycznej z wieloma innymi stylami oraz zastosowaniu czytelnych form improwizacyjnych osiąga niezwykle energetyczną mieszankę ukazującą niespotykane dotąd możliwości barwowe jak i techniczne akordeonu.
Dzięki temu jest uznawany za jednego z najoryginalniejszych muzyków na świecie.
W swoim dorobku poza płytami wydanymi w nowojorskim wydawnictwie Tzadik, oraz udziale w wielu innych produkcjach fonograficznych ma na swoim koncie nagrania dla radia i telewizji w USA, Niemczech, Szwecji, Francji, Finlandii, a także w Polsce.
Koncertował w wielu prestiżowych salach koncertowych i klubach muzycznych na całym świecie między innymi w: USA, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Tajwanie, Szwecji, Szwajcarii, Austrii, Niemczech, Francji, Rosji, Ukrainie, Węgrzech, Belgii, Holandii, Czechach, Finlandii, Włoszech, Estonii, Litwie, Kanadzie, Hiszpanii, Mołdawii, Rumunii, Bułgarii, Serbii, Chorwacji, Meksyku, Słowacji, Białorusi, Turcji, Brazylii, Danii.
Współpracował w wieloma wybitnymi muzykami z kręgu muzyki klasycznej jak i szeroko rozumianej muzyki awangardowej zajmując się nie tylko wykonawstwem, ale także aranżacją oraz kompozycją. Jego kompozycje oraz aranżacje wykonywane były przez m.in. kwartet smyczkowy Dafo , Sinfonietta Cracovia, Aukso, Orkiestra Kameralna im. św. Krzysztofa z Wilna, Capella Bydgostiensis, kwartet smyczkowy NeoQuartet, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie.
Spośród wielu nazwisk, które można by wymienić, współpracował m.in. z takimi znakomitościami jak: John Zorn, Grażyna Auguścik, Tomasz Stańko, Jorgos Skolias, Dorota Miśkiewicz, John McClean, Don Byron, Roby Lakatos, Kurt Rosenwinkel, Frank London, Ernie Adams, Jerzy Maksymiuk, Waldemar Malicki, Vadim Brodsky, Vitold Rek, Maria Pomianowska, Bronek Duży, Krzysztof Lenczowski, i inni.
Ryszard Pałka
absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Współpracował z wieloma muzykami z Polski i z zagranicy między innymi z: Januszem Muniakiem, Leszkiem Możdżerem, Pawłem Kaczmarczykiem, Dominikiem Wanią, Jazz Band Ball Orchestra, Tomem Pereira (USA), Terence Ngassa. Posiada również wieloletnie doświadczenie na scenie popowej. Obecnie jest perkusistą zespołu Bester Quartet, spełnia się również w roli realizatora dźwięku oraz współproducenta we własnym studiu nagrań. Zajmuje się działalnością edukacyjną.
.
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu.