Program
godz. 18.00 „Iluminacja”, reż. Krzysztof Zanussi, 87 min, 1972, Polska
Iluminacja Krzysztofa Zanussiego była w polskim kinie prawdziwym przełomem. Od tamtej pory minęło pół wieku, a obraz nadal robi duże wrażenie, wbrew swemu na poły dokumentalnemu charakterowi. Suchy wykład na temat funkcjonowania ludzkiego mózgu i człowieka w ogóle, jaki kreślą w tym filmie fizycy, lekarze, filozofowie czy mieszkający w eremach zakonnicy – tylko wzmaga wewnętrzną temperaturę przekazu. Wywody te bowiem i tematy, o których rozmawiają bohaterzy filmu, skonfrontowane zostały z istnieniem młodego bohatera. Dorasta on w małym miasteczku, potem studiuje, zakochuje się, zdobywa górskie szczyty, żeni, zostaje ojcem i pracuje nad doktoratem. Kamera towarzyszy mu w najbardziej intymnych sytuacjach, pokazuje z bliska jego reakcje. To indywidualne, kruche istnienie, zagrożone stresem, mylnymi wyborami, złymi warunkami życia. Zanussi jasno nazywa temat, jakim się zajmuje. Na bohatera wybiera naukowca, żyjącego w skromnych warunkach, jakie oferował PRL, tracącego cenny czas na zarabianie pieniędzy, by utrzymać młodą rodzinę. Pyta w ten sposób o warunki życia przedstawiciela elity, ale stawia też jasno fakt, że taki bohater istnieje, ma jakieś zadania, marzenia i ambicje. Szuka odpowiedzi na niełatwe pytania. Chce stanąć w szranki z fizykami o światowej renomie, których portrety reżyser pokazuje.
Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno luminacja została uhonorowana Grand Prix, nagrodą FIPRESCI oraz Nagrodą Jury Ekumenicznego.
godz. 19.30 Spotkanie z reżyserem i twórcami filmu
Krzysztof Zanussi – reżyser „Iluminacji” i wielu innych wysoko cenionych filmów jak „Życie rodzinne”, prezentowane w naszym cyklu w lutym 2023, „Barwy ochronne”, „Struktura kryształu”, „Za ścianą”, „Spirala”, „Kontrakt”, „Constans”, „Cwał”. Krzysztof Zanussi jest także scenarzystą, producentem filmowym, profesorem sztuk filmowych. Zdobył renomę intelektualisty dotykającego w swoich obrazach problemów moralności, wiary i człowieczeństwa. Był współtwórcą kina moralnego niepokoju. Dwukrotny laureat Grand Prix Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za „Barwy ochronne” (1976) oraz „Życie jako śmiertelną chorobę przenoszoną drogą płciową” (2000).
Piotr Wojciechowski – drugi reżyser „Iluminacji”, wieloletni wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej Szkoły Filmowej w Łodzi, absolwent Wydziału Reżyserii tej uczelni, znany pisarz, autor powieści „Kamienne pszczoły” i „Czaszka w czaszce”, poeta, krytyk filmowy, stały felietonista miesięcznika „Więź”.
Ewa Braun – drugi scenograf „Iluminacji”, autorka kostiumów i scenografii do wielu filmów, w tym dekoracji wnętrz do „Listy Schindlera” Stevena Spielberga, za co otrzymała Oscara. Współpracowała z Januszem Majewskim, Tadeuszem Konwickim, Krzysztofem Zanussim, Agnieszką Holland i Andrzejem Wajdą. Profesorka łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej oraz warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Małgorzata Pritulak – aktorka filmowa i teatralna, w „Iluminacji” zagrała żonę głównego bohatera. Wystąpiła w wielu polskich filmach, m.in. u Zanussiego, Janusza Majewskiego czy Antoniego Krauzego. Za role w filmach „Jej portret” Mieczysława Waśkowskiego i „Chleba naszego powszedniego” Janusza Zaorskiego otrzymała w 1974 roku Nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
Wstęp
Wstęp bezpłatny. Rejestracja na to wydarzenie została zakończona. Osobom, które się nie zarejestrowały, udostępnimy niewielką liczbę wejściówek na miejscu, bezpośrednio przed startem wydarzenia.