Marcin Koszałka (ur. 1970) jest operatorem filmowym, reżyserem i scenarzystą filmów dokumentalnych i fabularnych. Ukończył Realizację Obrazu na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest laureatem wielu nagród zarówno jako operator jak i reżyser i scenarzysta. W swoim dorobku ma zdjęcia do kilkunastu produkcji polskich i zagranicznych oraz kilka autorskich filmów dokumentalnych. Wśród nich m.in. debiut reżyserski Koszałki „Takiego pięknego syna urodziłam” (1999), „Śmierć z ludzką twarzą” (2006), „Istnienie (2007) oraz wielokrotnie nagradzaną „Deklarację nieśmiertelności” (2010).
Marcin Koszałka to jeden z najbardziej znanych polskich dokumentalistów. Jego filmy: „Takiego pięknego syna urodziłam” (1999) roku czy „Istnienie” (2007), choć wielokrotnie nagradzane na festiwalach w Polsce i za granicą, wzbudzały też wiele kontrowersji bezkompromisowym, podejściem do niechętnie podejmowanych przez kino kwestii egzystencjalnych.
„Robię filmy o śmierci albo o relacjach rodzinnych, albo o miłości, albo o samotności – tłumaczy w «Sztuce ekranowanej» reżyser - Dotykam zawsze pewnych tematów tabu, które są niespecjalnie lubiane ludzi, nie tylko w Polsce, ale w ogóle przez współczesnego człowieka”. Jak sam przyznaje robienie filmów to dla niego rodzaj autoterapii, konfrontacji z własnymi lękami, w których stara się znaleźć „element kreacyjny”. „Jestem trochę wbrew, na przekór. Ja chcę trochę psuć ludziom dobry nastrój”.
Koszałka ma też na koncie dwa docenione filmy fabularne – niedawną „Białą odwagę” (2024) opartą o budzącą ogromne emocje historię Goralenvolku oraz „Czerwonego pająka” (2015) – thriller dziejący się w latach 60. XX wieku w Krakowie.