W tym roku mija 90 lat od urodzin i 55 lat od tragicznej śmierci Marka Hłaski. Sejm RP, dzięki inicjatywie organizatora Festiwalu Fundacji Filmowej What’s Your Story?, a także Stowarzyszenia im. Marka Hłaski postanowił upamiętnić te rocznice ustanawiając rok 2024 Rokiem Marka Hłaski.
Festiwal, w zamyśle jego twórców, ma być miejscem dialogu pomiędzy światem filmu i literatury. Za tą ideą stoi przekonanie, że te dwie dziedziny sztuki zyskują na wzajemnym przenikaniu się. Literatura dzięki filmowi niejednokrotnie zyskuje swoje obrazowe spełnienie, film natomiast może otrzymać od literatury coś równie ważnego – pogłębienie chroniące przed banałem. W polskiej i zagranicznej kinematografii można znaleźć liczne pozytywne przykłady tej kooperacji. Chcemy o tym mówić zwłaszcza dziś, kiedy w sztuce filmowej dominują inne tendencje.
Pierwsza edycja Literackiego Festiwalu Filmowego FILMATURA poświęcona będzie jednemu z najważniejszych polskich pisarzy powojennych. Marek Hłasko to nie tylko wyjątkowa postać, wokół której powstało wiele legend, które z resztą będziemy się starali do pewnego stopnia odczarować. To także pisarz wybitny, który inspirował wielu jemu współczesnych, a także późniejszych twórców. Już w bardzo młodym wieku miał też ogromny wpływ na polskie kino. Należy zaliczyć go do współtwórców nurtu „szkoły polskiej”, który w drugiej połowie lat 50. królował w polskim filmie. Jedną z głównych cech tego nurtu było silne zakorzenienie realizowanych scenariuszy w dobrej, rodzimej literaturze, a Hłasko był z pewnością̨ jednym z najwybitniejszych przedstawicieli aktywnego wtedy pokolenia literatów.