Program
- „Teatr: Reżyser i aktor”, film dokumentalny, reż. Marek Koterski, Polska 1978, 13 min
„Pieśń wojenna”, film dokumentalny, reż. Marek Koterski, Polska 1986, 10 min
„Życie wewnętrzne”, film fabularny, reż. Marek Koterski, Polska 1986, 86 min
„Społeczność”, spektakl Teatru Telewizji, reż. Marek Koterski, Polska 1989, 77 min - „Dzień świra”, film fabularny, reż. Marek Koterski, Polska 2002, 90 min
- „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, film fabularny, reż. Marek Koterski, Polska 2006, 105 min
Spojrzenie krytyczne
Małgorzata Kozubek o filmach „Historie miłosne” i „Dzień świra”| Akademia Polskiego Filmu
Rozmowa wokół filmu „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” | Kino polskie od nowa
Anna Taszycka o filmie „Dzień Świra” | Akademia Polskiego Filmu
Marta Hauschild o filmie „Dzień Świra” | Akademia Polskiego Filmu
Marek Koterski
Studiował historię sztuki, ukończył polonistykę we Wrocławiu, parał się teatrologią, zdobył dyplom na Wydziale Reżyserii w łódzkiej Szkole Filmowej. Marek Koterski to z pewnością artysta osobny, który dzięki swoim licznym zainteresowaniom wykreował obrazy zarazem na wskroś zanurzone w polskich realiach, ale jednocześnie wpisujące się w uniwersalne obserwacje ludzkiej natury.
Zanim przyszła rozpoznawalność były filmy krótkometrażowe, wyróżniające się spójnością tematyczną i formalną. Można zauważyć zamiłowanie reżysera do teatru, jego potrzebę opowiadania o osobach uzależnionych, stosowanie częstych zbliżeń na twarze swoich bohaterów. Jednak przełomem okazało się realizowanie filmów fabularnych. Z perspektywy czasu można powiedzieć, że Marek Koterski odgrywa kluczową rolę dla współczesnego odbiorcy polskiej kinematografii.
Jego fabularny debiut pełnometrażowy to „Dom wariatów” (1984). A zaraz później swego rodzaju kontynuacja losów bohatera w „Życiu wewnętrznym” (1986). Główna postać – Miauczyński uosabia polskiego znerwicowanego, neurotycznego inteligenta. Najbardziej w pamięć publiczności zapisali się w tej roli Cezary Pazura w „Nic śmiesznego” (1995) oraz Marek Kondrat w m.in. „Dniu świra” (2002 i „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” (2006).
O cyklu
Cykl Dziś są twoje urodziny pozwala przypomnieć i uhonorować artystów, pełniących różne role przy produkcji filmu. W programie znajdują się produkcje związane z postaciami różnorodnych twórców filmowych, m.in reżyserów, aktorów, scenografów czy kompozytorów.
Partnerem cyklu jest Legalna Kultura.