Marek Koterski na Ninatece | Dziś są twoje urodziny | Czerwiec 2024

Marek Koterski na Ninatece | Dziś są twoje urodziny | Czerwiec 2024

Z okazji urodzin Marka Koterskiego zachęcamy do obejrzenia wybranych realizacji w jego reżyserii


Program


Spojrzenie krytyczne

Małgorzata Kozubek o filmach „Historie miłosne” i „Dzień świra”| Akademia Polskiego Filmu


Rozmowa wokół filmu „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” | Kino polskie od nowa


Anna Taszycka o filmie „Dzień Świra” | Akademia Polskiego Filmu


Marta Hauschild o filmie „Dzień Świra” | Akademia Polskiego Filmu


Finałowe spotkanie w ramach cyklu „Kino 89+” i rozmowa o filmie „Dzień świra” jako o przewrotnym poemacie o Polsce i Polakach


Marek Koterski

Studiował historię sztuki, ukończył polonistykę we Wrocławiu, parał się teatrologią, zdobył dyplom na Wydziale Reżyserii w łódzkiej Szkole Filmowej. Marek Koterski to z pewnością artysta osobny, który dzięki swoim licznym zainteresowaniom wykreował obrazy zarazem na wskroś zanurzone w polskich realiach, ale jednocześnie wpisujące się w uniwersalne obserwacje ludzkiej natury.


Zanim przyszła rozpoznawalność były filmy krótkometrażowe, wyróżniające się spójnością tematyczną i formalną. Można zauważyć zamiłowanie reżysera do teatru, jego potrzebę opowiadania o osobach uzależnionych, stosowanie częstych zbliżeń na twarze swoich bohaterów. Jednak przełomem okazało się realizowanie filmów fabularnych. Z perspektywy czasu można powiedzieć, że Marek Koterski odgrywa kluczową rolę dla współczesnego odbiorcy polskiej kinematografii.


Jego fabularny debiut pełnometrażowy to „Dom wariatów” (1984). A zaraz później swego rodzaju kontynuacja losów bohatera w „Życiu wewnętrznym” (1986). Główna postać – Miauczyński uosabia polskiego znerwicowanego, neurotycznego inteligenta. Najbardziej w pamięć publiczności zapisali się w tej roli Cezary Pazura w „Nic śmiesznego” (1995) oraz Marek Kondrat w m.in. „Dniu świra” (2002 i „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” (2006).


O cyklu


Cykl Dziś są twoje urodziny pozwala przypomnieć i uhonorować artystów, pełniących różne role przy produkcji filmu. W programie znajdują się produkcje związane z postaciami różnorodnych twórców filmowych, m.in reżyserów, aktorów, scenografów czy kompozytorów.


Partnerem cyklu jest Legalna Kultura.

legalna kultura
Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej