Będziemy świętować wspólne dziedzictwo filmowe i wspierać współczesnych twórców niepowtarzalnych wizji, a także edukację w ramach tematycznych konferencji i kursów mistrzowskich. Festiwal połączy przedstawicieli jedenastu krajów – Rumunii, Litwy, Ukrainy, Mołdawii, Bułgarii, Grecji, Egiptu, RPA, Serbii, Węgier i Polski – wspierając dialog międzykulturowy przekraczający granice geograficzne.
Dzięki innowacyjnemu formatowi jednoczesnych pokazów i działań w miejscach kina w jedenastu uczestniczących krajach, 𝐅𝐢𝐥𝐦 𝐎’𝐂𝐥𝐨𝐜𝐤 buduje pomost między różnymi kulturami, wzmacniając ich dialog, jednocześnie wspierając badania akademickie. Każdej projekcji i festiwalowym wydarzeniom towarzyszą prelekcje i dyskusje online moderowane przez członków komitetu kuratorskiego festiwalu i gości specjalnych, transmitowane w czasie rzeczywistym do miejsc, w których odbywa się wydarzenie.
Różnorodność kulturowa może wzbogacić nasze wzajemne zrozumienie i przypomnieć nam o naszym światowym dziedzictwie. Dzięki połączeniu czasu – naszego najcenniejszego zasobu – z filmem, medium używanym do przekazywania emocji i pomysłów, 𝐌𝐢𝐞̨𝐝𝐳𝐲𝐧𝐚𝐫𝐨𝐝𝐨𝐰𝐲 𝐅𝐞𝐬𝐭𝐢𝐰𝐚𝐥 𝐅𝐢𝐥𝐦 𝐎’𝐂𝐥𝐨𝐜𝐤 daje widzom poczucie, że są częścią uniwersalnej społeczności, bez względu na to, gdzie mieszkają na świecie.
Istotnym elementem tworzenia międzynarodowego dialogu będzie wzbogacenie projekcji o sekcję Q&A, rozmowy z twórcami. Podczas trwania festiwalu, widzowie z każdego z 11 krajów uczestniczących w Festiwalu, zobaczą w tym samym czasie te same filmy. Będzie to szansa aby móc poczuć połączenie w doświadczeniu kina, bez względu na dzielącą nas odległość.
Celem wydarzenia jest zbudowanie kulturowego mostu ponad południkami, a poprzez spotkania z twórcami, dyskusje i debaty online zbliżenie do siebie miłośników kina z różnych stron świata. Twórców Międzynarodowego Festiwalu Film O’Clock łączy idea przyciągania szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, by za pośrednictwem filmów promować empatię i wzajemne zrozumienie.
– Wierzę, że misją festiwalu filmowego jest kultywowanie gustu estetycznego i budowanie społeczności miłośników kina, którzy rozwijają zarówno swoją wrażliwość, jak i myślenie krytyczne – mówi o misji festiwalu Mirona Radu, jego założycielka i dyrektorka.
Program festiwalu obejmuje międzynarodowy 𝐤𝐨𝐧𝐤𝐮𝐫𝐬 𝐟𝐢𝐥𝐦𝐨́𝐰 𝐤𝐫𝐨́𝐭𝐤𝐨𝐦𝐞𝐭𝐫𝐚𝐳̇𝐨𝐰𝐲𝐜𝐡 oraz 𝐬𝐞𝐤𝐜𝐣𝐞̨ 𝐟𝐢𝐥𝐦𝐨́𝐰 𝐤𝐥𝐚𝐬𝐲𝐜𝐳𝐧𝐲𝐜𝐡 z krajów uczestniczących, a także konferencje online poświęcone dziedzictwu filmowemu oraz możliwości współpracy między szkołami filmowymi. W programie również dyskusje online ze specjalnymi gośćmi.
W Polsce pokazy odbędą się w kinie Iluzjon od 3 do 6 kwietnia. FINA jest partnerem wydarzenia, które organizowane jest przez Instytut Adama Mickiewicza z ramach Zagranicznego programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie UE. Szczegółowe informacje na temat Festiwalu znajdą Państwo na stronie: https://foc-iff.com.
Czas na spotkanie. Czas na Film O’Clock!
Program
-
Pokazy filmowe
Klasyczne rumuńskie filmy krótkometrażowe
-
Pokazy filmowe
„Radosny koszmar”, reż. Sissy Vafea
-
Pokazy filmowe
„Kobieta i jej czterech mężczyzn”, reż. Algimantas Puipa
-
Pokazy filmowe | Wykłady
„Ziemia”, reż. Oleksandr Dowżenko
-
Pokazy filmowe | Spotkania
Shorts O’Clock #1 | Filmy krótkometrażowe
-
Pokazy filmowe
Shorts O’Clock #2 | Filmy krótkometrażowe
-
Pokazy filmowe
Shorts O’Clock #3 | Filmy krótkometrażowe
-
Pokazy filmowe
„Amator”, reż. Krzysztof Kieślowski
-
Pokazy filmowe
„Guguta” (serial animowany)
-
Pokazy filmowe | Spotkania
„Mapantsula”, reż. Oliver Schmitz
-
Pokazy filmowe
„Dziewczęcy flirt” („Ghazal al-banat”), reż. Anwar Wagdi
-
Pokazy filmowe | Spotkania
„Trzy”, reż. Aleksandar Petrović
-
Pokazy filmowe | Spotkania
„Ostatnie słowo”, reż. Binka Żelazkowa