Wieczór z oberkiem | Retroteka #22 — Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny

Wieczór z oberkiem | Retroteka #22

Retroteka to seria spotkań poświęconych przedwojennemu kinu i kulturze. Raz w miesiącu odbywają się pokazy filmowe, koncerty i inne wydarzenia przybliżające nam tamtą epokę. Nad stroną muzyczną cyklu czuwa Jan Młynarski, który zaprasza do współpracy wybranych artystów, zarówno legendy estrady, jak i młodych twórców i twórczynie.
retroteka-ogolna

Program

Koncert | Oberkas Travel

Kwartet złożony z wybitnych instrumentalistów, z ogromnym dorobkiem scenicznym, fonograficznym i badawczym. Na polu fascynacji tradycyjnymi, dawnymi melodiami Polski Centralnej muzycy podjęli próbę odnalezienia punktów stycznych miedzy tzw. rytmami mazurkowymi obecnymi w rdzennej muzyce wsi polskieja światem rytmicznym wybrzeża Afryki Zachodniej oraz współczesnego jazzu amerykańskiego. Na bazie tzw. oberów rodem spod Radomia, Przysuchy, Opoczna kwartet tworzy unikatową mieszankę improwizacji, tanecznej mistykirdzennego oberka, współczesnego brzmienia jazzu i tradycyjnej muzyki skrzypcowej Mateusza Niwińskiego przejętej od nieżyjących, największych wiejskich skrzypków Polski Centralnej urodzonych na początku XX wieku- Józefa Zarasia, Józefa Kędzierskiego, Mariana Bujaka, braci Gaców. Kwartet polski. Oberkas Travel. Połączenie skrzypiec z fortepianem jazzowym oraz tradycyjnej basetli wiejskiej z zestawem jazzowym jest wyjątkową fuzją pieczołowicie odczytanej tradycji i wpływów ze świata, którym nasiąknęli twórcy kwartetu. Cytowane przez kapelę motywy muzyczne pochodzące z XIX wiecznej wsi polskiej, w ujęciu kwartetu nie tylko nie tracą waloru tradycyjnego ale wchodzą w udany dialog z językiem jazzu i etnicznymi cytatami rytmów Afryki.


Skład:

Mateusz Niwiński - skrzypce

Jan Emil Młynarski - perkusja

Piotr Zabrodzki - fortepian, syntezatory

Piotr Domagalski - basetla



Film
Przybłęda, reż. Jan Nowina - Przybylski, 1933, Polska

Maryjka jest młodą dziewczyną żyjącą poza wsią, obok społeczeństwa. Nie wiadomo kim dokładnie jest, bo nie ma żadnych dokumentów. Baby ze wsi nazywają ją z pogardą - przybłędą i twierdzą, że sprowadza na wieś nieszczęście. Nienawidzą jej tym goręcej, że jest atrakcyjną dziewczyną, która wpadła w oko niejednemu z ich mężów. Od jakiegoś czasu napastliwy i zaborczy Dmetro zdradza z nią swoją żonę, Horpynę. O względy Maryjki próżno zabiega także wójt.

Przykład oryginalnego polskiego przedwojennego melodramatu, którego akcja rozgrywa się na Huculszczyźnie. W latach 30-tych wschodnie regiony wielonarodowej Rzeczpospolitej, a w szczególności tereny położone wśród, należących wówczas do Polski, malowniczych Karpat Wschodnich, stały się obiektem zainteresowania, nie tylko etnografów i turystów, ale i twórców. Realizowano o tym regionie filmy dokumentalne, pisano książki. W końcu nakręcono melodramat, którego częścią stały się obyczaje wsi huculskiej.

W głównej roli kobiecej wystąpiła zjawiskowa Ina Benita, gwiazda międzywojennego filmu i kabaretu. Reżyser Jan Nowina-Przybylski znany jest najbardziej z reżyserii jednego z największych przedwojennych szlagierów kina jidysz – filmu Judeł gra na skrzypcach.

źródło: www.nitrofilm.pl

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej