20 listopada 1949 roku zakończył się Zjazd Filmowy w Wiśle, wydarzenie niechlubne, ale przełomowe: narzuciło socrealizm jako metodę twórczą i zdecydowało na długie lata o losach rodzimej kinematografii, oddanej całkowicie w ręce władz politycznych. 75. rocznica tych wydarzeń to znakomita okazja do rozmowy o tym, jak Wisła wpłynęła na historię polskiego kina i konkretnych twórców, jak cenzura i polityka niszczyły filmy i życie ludzi.
Udział w niej wezmą Barbara Giza, Adam Wyżyński i Piotr Śmiałowski, redaktorzy i autorzy wydanej niedawno przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny monografii „Zjazd Filmowy w Wiśle 1949. Źródła-komentarze-opracowania”, w której znalazł się pełny stenogram obrad wraz z wieloma materiałami źródłowymi oraz historycznymi i filmoznawczymi komentarzami. Rozmowę poprowadzi historyczka kina Katarzyna Wajda.
Spotkanie zakończy się pokazem jednej z największych filmowych ofiar Wisły, „Robinsona warszawskiego” Jerzego Zarzyckiego. Ta, w założeniu kameralna historia inspirowana wojennymi losami Władysława Szpilmana, w efekcie kolejnych ingerencji i dokrętek stała się cieniem pierwotnego pomysłu. O czym najlepiej świadczy fakt, że kiedy w grudniu 1950 roku jako „Miasto nieujarzmione” weszła do kin, Szpilman w połowie projekcji wyszedł z kina.
Wersja „Robinsona warszawskiego”, którą pokażemy, pochodzi z kopii odnalezionej w 1971 roku w Filmotece Polskiej i choć nie jest jego pierwszą wersją montażową, to stanowi wczesny – i praktycznie nieznany szerszej publiczności – wariant filmu.
Sprzedaż książki w promocyjnej cenie
Podczas spotkania będzie też można kupić monografię „Zjazd Filmowy w Wiśle 1949. Źródła-komentarze-opracowania” w promocyjnej cenie 30 zł. Na wszystkie inne wydawnictwa książkowe i filmowe dostępne w kasie kina Iluzjon także w tym dniu obowiązywać będzie 30-procentowy rabat.