27. Polskie Nagrody Filmowe Orły rozdane!

27. Polskie Nagrody Filmowe Orły rozdane!

01 Orły 2025
fot. Teodor Klepczyński / PNF Orły
Gala 27. Orłów, Polskich Nagród Filmowych, za nami! Najwięcej – bo aż 11 statuetek otrzymał film „Dziewczyna z igłą”. Film Magnusa von Horna został nagrodzony w kategoriach takich jak m.in. Najlepszy Film, Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Scenariusz, Najlepsza Główna Rola Kobieca, Najlepsze Zdjęcia czy Najlepsza Muzyka. Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny była głównym partnerem 27. Orłów Polskich Nagród Filmowych

O tym, do kogo w tym roku trafiły prestiżowe statuetki, zdecydowały głosy blisko 1000-osobowej Polskiej Akademii Filmowej oddane w tajnym, poufnym i wiarygodnym głosowaniu, przeprowadzanym przez wiodącą na świecie doradczą firmę PwC – tę samą, która odpowiada za przebieg głosowania Amerykańskiej Akademii Filmowej przyznającej Oscary. Wyniki głosowania Polskiej Akademii Filmowej – jak co roku – pozostawały ściśle chronioną tajemnicą aż do momentu publicznego otwarcia kopert na scenie Teatru Polskiego.

Głosami Polskiej Akademii Filmowej tytuł Najlepszego Filmu 27. Orłów, Polskich Nagród Filmowych Orły zdobył film „Dziewczyna z igłą” w reżyserii Magnusa Von Horna wyprodukowany przez Lava Film i Nordisk Film Creative Alliance.

Orła dla Najlepszego Reżysera za film „Dziewczyna z igłą” odebrał Magnus Von Horn. Nagroda za Najlepszy Scenariusz przypadła Magnusowi von Hornowi i Line Langebekowi – również za „Dziewczynę z igłą”.

Najlepsze pierwszoplanowe kreacje aktorskie zdaniem Akademii stworzyli: Filip Pławiak w filmie „Biała odwaga” i Vic Carmen Sonne w filmie „Dziewczyna z igłą”. Orły za najlepsze role drugoplanowe trafiły do: Trine Dyrholm za kreację aktorską w filmie „Dziewczyna z igłą” i Juliana Świeżewskiego za rolę w filmie „Biała odwaga”.

Najlepszym Filmowym Serialem Fabularnym okazały się „Matki pingwinów” w reżyserii Klary Kochańskiej-Bajon i Jagody Szelc wyprodukowane przez Mental Disorder 4 dla Netflix. W kategorii Najlepszy Dokument triumfował film „Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa”, w reżyserii Elizy Kubarskiej wyprodukowany przez Braidmade Films. Statuetkę w kategorii Odkrycie Roku odebrała Maria Zbąska za „To nie mój film”. Nagrodę Publiczności otrzymał „Kulej. Dwie strony medalu” w reżyserii Xawerego Żuławskiego.

Za Najlepszy Film Europejski Polska Akademia Filmowa uznała „Anatomię upadku” w reżyserii Justine Triet (Francja).

Magnus von Horn, fot. Teodor Klepczyński / PNF Orły
Magnus von Horn, fot. Teodor Klepczyński / PNF Orły

Katarzyna Figura, fot. Teodor Klepczyński / PNF Orły
Katarzyna Figura, fot. Teodor Klepczyński / PNF Orły

Allan Starski nagrodzony za Osiągnięcia Życia

Statuetkę Orła za Osiągnięcia Życia odebrał wybitny polski scenograf, Allan Starski, laureat Oscara za scenografię do „Listy Schindlera” i Cezara do „Pianisty”, jeden z najwybitniejszych polskich scenografów, który współtworzył świat filmowy w dziełach takich reżyserów jak Andrzej Wajda, Steven Spielberg, Roman Polański, Agnieszka Holland, Krzysztof Kieślowski, Władysław Pasikowski czy Janusz Zaorski.

Allan Starski, fot. Teodor Klepczyński / PNF Orły
Allan Starski, fot. Teodor Klepczyński / PNF Orły

Orły dla Ukrainy, specjalna nagroda dla Ołeha Sencowa

Tradycyjnie podczas Gali Orłów nie pominięto tematu walczącej Ukrainy i ukraińskich filmowców. Dariusz Jabłoński, Prezydent Polskiej Akademii Filmowej, skierował do zebranych w Teatrze Polskim niezwykle ważne i mocne słowa: – Jak wiecie, od wybuchu otwartej agresji rosyjskiej na Ukrainę wysyłaliśmy naszym siostrom i braciom filmowcom w Ukrainie kamery, drony, kamizelki kuloodporne i hełmy – mówił. – Wielu z nich dzięki temu przeżyło, niestety blisko dwustu zginęło. Zginęło wielu, wielu ludzi. Wspaniały Polak i Żyd, Marian Turski, który przeżył łódzkie Getto i Auschwitz-Birkenau zostawił nam 11 przykazanie Dekalogu: Nie bądź obojętny! Szczególnie dzisiaj, kiedy na oczach świata mali ludzie próbują zrównać morderców z ofiarami, w imieniu Polskiej Akademii Filmowej wzywamy wszystkich ludzi dobrej woli, a szczególnie ludzi mediów: nie bądźmy obojętni.

Przed wręczeniem Orła dla najlepszego filmu europejskiego w najważniejszej dziś sprawie dla Europy prosto z frontu przemówił także Ołeh Sencow, osoba szczególnie ważna dla Polskiej Akademii Filmowej. Sencow w 2014 roku został uwięziony przez Kreml i skazany w sfingowanym procesie na 20 lat łagru. Przez pięć lat Polska Akademia Filmowa wraz z filmowcami całego świata walczyła o jego uwolnienie z rosyjskiego łagru. Sencow wyszedł na wolność we wrześniu 2019 roku. W tym samym roku Polska Akademia Filmowa uhonorowała go Orłem Specjalnym za Odwagę i Niezłomność. Pierwszego dnia wojny Ołeh Sencow zgłosił się do armii i ruszył na front.

Gwiazdy na gali Orłów

Gospodynią wieczoru była ulubienica polskiej publiczności, dziennikarka filmowa, od wielu lat gościni Gali Orłów, Grażyna Torbicka. Swoją obecność na scenie zaznaczył Maciej Stuhr, który tradycyjnie co dwa lata prowadzi Galę. W tym przełomowym roku, roku powrotu Gali Orłów na antenę Telewizji Polskiej, zaśpiewał piosenkę „Bandaże znaczeń, czyli kasztany zwycięstwa”.

Koperty z nazwiskami Laureatów 27. Orłów otworzyli: Maria Dębska, Piotr Głowacki, Anna Szymańczyk, Zbigniew Zamachowski, Eryk Lubos, Karolina Gruszka, Sonia Bohosiewicz, Sebastian Stankiewicz, Mirosław Haniszewski, Agata Buzek, Justyna Wasilewska, Michał Czernecki, Marieta Żukowska i Michał Gąsior (wp.pl), Maciej Stuhr, Katarzyna Herman, Michał Sikorski, Matthijs Wouter Knol – dyrektor Europejskiej Akademii Filmowej, Katarzyna Figura, Andrzej Grabowski, Paweł Edelman, Andrzej Seweryn i Maja Ostaszewska.

04 Orły 2025

27. Polskie Nagrody Filmowe Orły – lista laureatów:

NAJLEPSZY FILM
„Dziewczyna z igłą”, reż. Magnus von Horn
producent: Lava Film, Nordisk Film Creative Alliance

NAJLEPSZA REŻYSERIA
Magnus von Horn – „Dziewczyna z igłą”

NAJLEPSZY SCENARIUSZ
Magnus von Horn, Line Langebek – „Dziewczyna z igłą”

NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA KOBIECA
Vic Carmen Sonne – „Dziewczyna z igłą”

NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA MĘSKA
Filip Pławiak – „Biała odwaga”

NAJLEPSZE ZDJĘCIA
Michał Dymek – „Dziewczyna z igłą”

NAJLEPSZA MUZYKA
Frederikke Hoffmeier – „Dziewczyna z igłą”

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA MĘSKA
Julian Świeżewski – „Biała odwaga”

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA KOBIECA
Trine Dyrholm – „Dziewczyna z igłą”

NAJLEPSZY FILM DOKUMENTALNY
„Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa”
Reżyseria: Eliza Kubarska
producent: Braidmade Films

NAJLEPSZY MONTAŻ
Agnieszka Glińska – „Dziewczyna z igłą”

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA
Jagna Dobesz – „Dziewczyna z igłą”

NAJLEPSZE KOSTIUMY
Małgorzata Fudala – „Dziewczyna z igłą”

NAJLEPSZA CHARAKTERYZACJA
Anne Cathrine Sauerberg – „Dziewczyna z igłą”

NAJLEPSZY FILMOWY SERIAL FABULARNY
„Matki pingwinów”
Reżyseria: Klara Kochańska-Bajon, Jagoda Szelc
Scenariusz: Klara Kochańska-Bajon, Dorota Trzaska, Nina Lewandowska
producent: Mental Disorder 4 dla Netflix

NAJLEPSZY DŹWIĘK
Johnnie Burn, Tarn Willers – „Strefa interesów”

ODKRYCIE ROKU
Maria Zbąska – reżyseria – „To nie mój film”

NAJLEPSZY FILM EUROPEJSKI
„Anatomia upadku” („Anatomie d’une chute”)
Reżyseria: Justine Triet
Francja

zobacz także

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej