Albina Barańska | Dziś są twoje urodziny | Ninateka.pl | Sierpień 2022

Albina Barańska | Dziś są twoje urodziny | Ninateka.pl | Sierpień 2022

image

Sierpniowy przegląd z cyklu Dziś są twoje urodziny poświęcony jest wybitnej scenografce – Albinie Barańskiej! W programie znalazło się pięć różnorodnych gatunkowo produkcji, do których scenografię stworzyła słynna dekoratorka wnętrz. Dwa księżyce Andrzeja Barańskiego, Ostatni prom Waldemara Krzystka, Mniejsze niebo Janusza Morgensterna, Listopad Łukasza Karwowskiego i Prywatne śledztwo Wojciecha Wójcika dostępne od 1 do 31 sierpnia na darmowej platformie VOD Ninateka.pl.
Albina Barańska
Dekoratorka wnętrz i scenografka, mająca na swoim koncie kilkadziesiąt projektów, z których najwięcej zrealizowała przy współpracy z mężem, reżyserem Andrzejem Barańskim. Aranżowała lokacje filmowe do niezwykle zróżnicowanych gatunkowo i tematycznie produkcji filmowych i serialowych. Współtworzyła zarówno świat grozy z Powrotu wilczycy (reż. Marek Piestrak), realia widowiska historyczno-kostiumowego z Ogniem i mieczem (reż. Jerzy Hoffman), jak i kameralną scenerię prowincji z Tabu (reż. Andrzej Barański). Jako że przyświecały jej ideały estetyki realistycznej, do każdego projektu podchodziła z wyjątkową dbałością o szczegóły. Stworzenie wiarygodnego świata było dla niej celem nadrzędnym. Dlatego też Albina Barańska przeszła do historii polskiej kinematografii jako wybitna dekoratorka wnętrz, która zyskała uznanie zarówno reżyserów, jak i krytyków filmowych.
Program
Filmy będą dostępne na Ninateka.pl między 2.08, godz. 20:00 a 31.08, godz. 20:00.

 
Mniejsze niebo, reż. Janusz Morgenstern, 1980, 94 min, Polska
Artur Gutner, 45-letni mikrobiolog, bierze w nawias swoje dotychczasowe życie – karierę naukową, udaną rodzinę. Zabezpieczywszy byt najbliższym, rzuca pracę w instytucie i przeprowadza się  dworcowego hotelu. Tu, przyjmując pozycję biernego obserwatora, spędza całe dnie. „Ja muszę swojemu życiu nadać nowy sens” – tłumaczy 10-letniemu synowi. Samotność mężczyzny ciągle jednak jest zakłócana, zarówno przez bliskich, jak i obcych ludzi. Wśród nich jest Marek Weber, dziennikarz telewizyjny, dostrzegający w historii mężczyzny materiał na doskonały reportaż, dzięki któremu nie straci pracy.

Prywatne śledztwo, reż. Wojciech Wójcik, 1986, 95 min, Polska
Szczęśliwe życie Rafała Skoneckiego kończy się wraz z wypadkiem samochodowym, w którym ginie jego żona i dwójka małych dzieci. On sam został ciężko ranny. Sprawca, kierowca ciężarówki, uciekł, nie udzielając im pomocy. Śledztwo zostaje umorzone, ale Skonecki, chcąc wymierzyć sprawiedliwość mordercy, prowadzi własne. Wkrótce zaczynają ginąć kierowcy ciężarówek…

Listopad, reż. Łukasz Karwowski, Francja, 1992, 91 min, Polska
Główną bohaterką debiutanckiego filmu Łukasza Karwowskiego jest studentka pedagogiki specjalnej. Sara. Pewnego dnia, wraz ze swoją przyjaciółką, Nowak, bierze udział w seansie spirytystycznym. Doświadcza tam niewytłumaczalnych stanów psychicznych i wpada w dziwny trans. Skutki uczestnictwa w tym dziwnym wydarzeniu są jednak znacznie bardziej długofalowe – dziewczyna zaczyna przejawiać ataki agresji, które kieruje pod kątem swoim przyjaciółki, zakochanego w niej chłopaka, Piotra, a później już nawet nieznanych jej ludzi.

 
Dwa księżyce, reż. Andrzej Barański, 1993, 133 min, Polska
Akcja rozgrywa się na początku lat trzydziestych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Film składa się z kilkunastu epizodów dotyczących życia zarówno stałych mieszkańców, jak i przyjezdnych „letników". Film zawiera siedemnaście epizodów zrealizowanych z rozmachem, a jednocześnie wielką dbałością o detal. Poszczególne historie łączą czasem osoby bohaterów, a czasem tylko obecność księżyca nad miasteczkiem. Jednego księżyca dla stałych „zwykłych" mieszkańców, drugiego dla artystów, niespokojnych dusz i letników. Kunszt reżysera wspomaga sztuka aktorska najwyższej próby w wykonaniu znakomitych aktorów. Każda, nawet epizodyczna rola jest bardzo widoczna, niemal widowiskowa. Interesujące, autentyczne plenery Kazimierza i okolic, piękne wnętrza, pieczołowicie dobrane rekwizyty, oraz intrygujące, wspaniałe zdjęcia Ryszarda Lenczewskiego to także wielkie zalety filmu.

 
Ostatni prom, reż. Waldemar Krzystek, 1989, 84 min, Polska
12 grudnia 1981 roku ze Świnoujścia wypływa prom w czterodniowy rejs do Hamburga. Część pasażerów nie zamierza wracać z tej wycieczki, wybierając emigrację. Na pokładzie jest też Marek Ziarno, licealny polonista i emisariusz „Solidarności”, który podjął się przerzucenia na Zachód ważnych dokumentów związkowych. Mężczyzna wie, że jest śledzony przez Służbę Bezpieczeństwa. Gdy pasażerowie dowiadują się o wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego, muszą podjąć trudną decyzję: zostają na promie czy skaczą?

 

zobacz także

Pozostałe
Konkurs na dyrektora Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego
Pozostałe
„Życie i śmierci Maxa Lindera” – premiera nowej koprodukcji FINA
Pozostałe
80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w FINA
Pozostałe
"Janko Muzykant" na Capitolfest w Stanach Zjednoczonych
Pozostałe
Wspomnienia Świadków: Specjalna kolekcja na Ninateka.pl
Pozostałe
Barbara Horawianka (1930-2024)
Aktualności i publicystyka
Święto Niemego Kina rozpoczyna się 19 października
Aktualności i publicystyka
„Trędowata” – kręta droga na ekrany PRL-u
Aktualności i publicystyka
Bawić i wzruszać. To wszystko. Rozmowa z Janem Emilem Młynarskim
Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej