Chicago: polskie komedie na Dzień Kobiet

Chicago: polskie komedie na Dzień Kobiet

Dwie Joasie | Mieczysław Krawicz
fotos z filmu „Dwie Joasie”, reż. Mieczysław Krawicz, PD, źródło: Fototeka FINA
Z okazji Dnia Kobiet Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Konsulat Generalny RP w Chicago wraz ze Związkiem Klubów Polskich serdecznie zapraszają na wyjątkowy pokaz przedwojennych polskich komedii

Wspólnie przeniesiemy się do złotej ery polskiego kina, oglądając filmy:

„Ada! To nie wypada!”, reż. Konrad Tom, 90 min, 1936, Polska

Słynna polska komedia pomyłek z Lodą Niemirzanką w roli głównej. Tytułowa Ada to niesforna panienka utalentowana muzycznie. Jej ojciec wysyła ją do szkoły z internatem, aby nabrała ogłady i nauczyła się dyscypliny. Oczywiście to do3piero początek przygód Ady, w których znajdzie się także miejsce na miłość.

„Kurier Filmowy” w 1936 roku określił film mianem „najlepszej polskiej komedii obecnego sezonu” z uzasadnieniem:

„(…) W żadnym filmie nie widzieliśmy tak dużego »gwiazdozbioru siewców« humoru (Fertner, Krukowski, Gierasieński, Woliński i inni). Nawet najdrobniejszy epizod stanowi zamkniętą w sobie mistrzowską całość, co przy 100% wyzyskaniu ładnych plenerów, dowcipnych dialogach, miłej muzyce (Wiehler), świetnych zdjęciach (Wywerka), tworzy film godny obejrzenia przez tych, co ustawicznie narzekają na polską produkcję. (…)”.

Tytuł można obejrzeć za darmo i bez reklam na Ninatece, serwisie VOD Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

„Dwie Joasie”, reż. Mieczysław Krawicz, 93 min, 1935, Polska

Niejedna współczesna kobieta uśmiechnęłaby się na wiecznie żywe problemy roli kobiety ukazane w filmie Mieczysława Krawicza. „Dwie Joasie” to historia nieprzeciętnie atrakcyjnej dziewczyny, która zmaga się z utrzymaniem stałej pracy. Pomimo zdolności i kompetencji, jej pracodawcy zwracają uwagę jedynie na urodę, łamiąc przy tym wszelkie zasady. Czy fizyczne ukrycie kobiecych wdzięków jest rozwiązaniem problemu, czy tylko początkiem zawiłej historii? Komedia jednego z najpłodniejszych twórców filmowych tamtego okresu zaskakuje po latach nie tylko poczuciem humoru – zauroczyć mogą również kostiumy i scenografia. W głównej roli obsadzona Jadwiga Smosarska, wielka gwiazda polskiego kina w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

Tytuł można obejrzeć za darmo i bez reklam na Ninatece, w serwisie VOD Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

Czas i miejsce

Czas: 8 marca 2025, 17.00 czasu lokalnego

Miejsce: Siedziba Związku Klubów Polskich, 5835 W. Diversey Ave., Chicago, IL 60639, USA

https://www.facebook.com/PLinChicago/?locale=pl_P

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej