Dzieci i młodzież online

Dzieci i młodzież online

image
Zapraszamy do oglądania cyklu wykładów, w których specjaliści od pedagogiki, psychologii czy social mediów omawiają zagrożenia i szanse związane z nowymi technologiami

Pandemia drastycznie zmieniła uczestnictwo dzieci i młodzieży w świcie wirtualnym. To co jeszcze niedawno było tylko rozrywką stało się obowiązkiem. Pandemia się skończyła, ale jej konsekwencje – szczególnie jeśli chodzi o znacznie wydłużony czas korzystania z narzędzi cyfrowych – pozostały do dzisiaj. Jak dorośli odpowiedzialni za rozwój młodego człowieka powinni teraz traktować media cyfrowe? O czym powinni wiedzieć, na co zwracać uwagę – nie tylko jeśli chodzi o czas przebywania przed komputerem?

Autorytarne zabranianie czy ograniczanie nie jest już opcją. Trzeba świadomie z mediów korzystać i tego też uczyć dzieci. Jak jednak to zrobić, skoro nigdy wcześniej takie kompetencje nie były dorosłym aż tak potrzebne? Jak się poruszać wspólnie z dzieckiem po świecie wirtualnym? Kiedy i jak wspierać, kiedy wkraczać, jak rozpoznać, że z dzieckiem dzieje się coś złego, zanim konsekwencje będą zbyt poważne? Na te i wiele innych, ważnych pytań, które co dzień pojawiają się w głowie niejednego rodzica czy wychowawcy, odpowiedzą zaproszeni przez Filmotekę Narodową eksperci od zagadnień świata cyfrowego. W podzielonych tematycznie wykładach opowiedzą zarówno o tym, jak chronić dzieci przed zagrożeniami, jakie niesie ze sobą cyberprzestrzeń, jak i o tym, jak dobrze wykorzystywać cyfrowe narzędzia. Jak sprawić, by ułatwiały nam życie i wspierały w rozwoju czy tworzeniu więzi rodzinnych i społecznych.

Do każdego wykładu są przygotowane infografiki zawierające najważniejsze rady i wskazówki ekspertów. Infografiki można bezpłatnie pobrać i wykorzystać do celów edukacyjnych np. podczas lekcji wychowawczych czy wywiadówek lub po prostu przypiąć na lodówce…

Zobacz wykłady

2022

15.12 dr Zenon Waldemar „Dudek Świat cyfrowy – współczesny Dziki Zachód” (wykład #1)

2023

5.01 Oliwia Chojnacka „Szkodliwe i nielegalne treści w Internecie” (wykład #2)

12.01 dr Małgorzata Golonka-Wójcik „Narzędzia cyfrowe w walce z przemocą rówieśniczą w szkole” (wykład #3)

19.01 Bogna Białecka „Czy łatwo się uzależnić od narzędzi cyfrowych?” (wykład #4)

26.01 Anna Borkowska „Nastolatki w internecie i mediach cyfrowych” (wykład #5)

2.02 Agnieszka Stefaniuk „Higiena cyfrowa w rodzinie” (wykład #6)

9.02 Katarzyna Lachman „Oswajanie mediów społecznościowych: TikTok” (wykład #7)

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej