„Fantastyczny Matt Parey” – premiera filmu dokumentalnego o Macieju Parowskim

„Fantastyczny Matt Parey” – premiera filmu dokumentalnego o Macieju Parowskim

image
kadr z filmu „Fantastyczny Matt Parey”, reż. Bartosz Paduch
Pisarz, były redaktor naczelny Fantastyki i Nowej Fantastyki, który stał za wieloma sukcesami polskiego sci-fi. Na podstawie „Wiedźmina” Andrzeja Sapkowskiego powstała popularna na całym świecie gra wideo i serial dla platformy Netflix. „Katedra” Jacka Dukaja doczekała się nominowanej do Oscara ekranizacji Tomasza Bagińskiego. Premiera filmu „Fantastyczny Matt Parey” odbędzie się 14 maja na festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny jest koproducentem filmu

Film jest próbą uchwycenia fenomenu Macieja Parowskiego, redaktora odpowiedzialnego za rodzącą się sławę kilku pokoleń pisarzy rodzimej fantastyki. Stał za sukcesami takich tytułów jak Wiedźmin Andrzeja Sapkowskiego, na którego podstawie powstała gra firmy CD PROJEKT RED oraz serial dla Netflixa, czy nominowanej do Oscara Katedry Tomasza Bagińskiego, według opowiadania Jacka Dukaja. Biografię Parowskiego obserwujemy na tle burzliwe zmieniającej się historii Polski: od zmagań z PRL, przez okres transformacji, aż po narodziny internetu i zmierzch słowa drukowanego. O Macieju opowiedzą bliscy, współpracownicy, w końcu eksperci od science fiction. Znakomitym uzupełnieniem przywoływanych wspomnień są animowane sekwencje komiksowego alter ego głównego bohatera. Tytułowy Matt Parey, na pozór wycofany wobec kreowanych przez siebie twórców, wywierał ogromny wpływ na rynek polskiej fantastyki przez kolejne dekady.

Dopełnienie dokumentalnej trylogii

Tak o projekcie opowiada reżyser filmu Bartosz Paduch:

„Historia Maćka Parowskiego trafiła do mnie jako pomysł na film biograficzny, który szybko w mojej wyobraźni zmienił się w szerszą historię o ważnym elemencie polskiej kultury i dzisiejszej pop-kultury, jakim jest fantastyka i literatura SF i fantasy.

Fantastyczny Matt Parey jest dopełnieniem mojej trylogii, opowiadającej o kolejnym pokoleniu, które żyjąc w państwie socjalistycznym doświadczyło zawodowo i prywatnie transformacji ustrojowej w państwo kapitalistyczne. Myślę, że poprzednie filmy tej, jak to mogę dziś nazwać, trylogii, czyli Totart czyli odzyskiwanie rozumu oraz Skandal. Ewenement Molesty (również produkcji Fundacji Raban) trafnie sportretowały doświadczenia młodszych generacji.

W swoich filmach dokumentalnych lubię się przyglądać oddolnym, autentycznym zrywom jednostek oraz mechanizmom jakim jesteśmy poddawani jako społeczeństwo w ogóle. Każde ze środowisk i pokoleń, którym się zajmuję, różni się swoją historią, doświadczeniem, aspiracjami i celami ale wszystkie łączy wspólny mianownik. Te trzy filmy są swego rodzaju panoramą kilku generacji Polaków, którzy chcieli powiedzieć coś od siebie, zostawić po sobie coś autentycznego, co opowiada o nas wszystkich”.

Słowo od producenta Macieja Ostatka:

„Do projektu Fantastyczny Matt Parey zaprosił mnie reżyser Bartosz Paduch. Było to tuż po tym, jak wspólnie zrobiliśmy film Skandal. Ewenement Molesty o powstaniu kultowej hip hopowej płyty i zespole Molesta. Nowy projekt Bartka z miejsca mnie zaciekawił i od razu w niego wszedłem.

O Macieju Parowskim słyszałem jeszcze w czasie mojej pracy w Narodowym Centrum Kultury, gdzie był redaktorem czasopisma «Czas Fantastyki». Pomyślałem, że ten film jest szansą, by pokazać fanom Wiedźmina (nie tylko sagi ale i znanej na całym świecie gry komputerowej), jakie były prapoczątki tego fenomenu. Kto wie, może gdyby nie Maciej Parowski, to Andrzej Sapkowski nigdy nie zostałby odkryty? Widziałem podobieństwo jego historii do tej, przedstawionej w serialu The Defiant Ones. o fenomenie nieznanego szerzej producenta muzycznego Jimmmy’ego Lovine’a, który współpracował z Dr Dre, Eminememem czy Brucem Springsteenem.

Myślę, że opowieść o ojcu chrzestnym fantastyki, który odkrył takich pisarzy jak Łukasz Orbitowski czy Szczepan Twardoch będzie ciekawa dla widza, fana fantastyki, który przez lata zmienił swoje oblicze”.

Premiera filmu na Millennium Docs Against Gravity

Jubileuszowa 20. edycja Millennium Docs Against Gravity, największego polskiego festiwalu filmowego, odbędzie się od 12 do 21 maja w kinach ośmiu polskich miast (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź, Bydgoszcz i Lublin) oraz od 23 maja do 4 czerwca online na mdag.pl. Fantastyczny Matt Parey prezentowany będzie w Konkursie Polskim w sekcji Siła słowa, a premierowy pokaz filmu połączony ze spotkaniem z jego twórcami odbędzie się 14 maja o 20.30 w warszawskiej Kinotece.

Twórcy filmu

Scenariusz: Bartosz Paduch, Sebastian Wojtkowski

Reżyseria: Bartosz Paduch

Producenci: Maciej Ostatek, Justyna Kluczewska

Zdjęcia: Maciej Kochajewski

Animacje: Yellow Tapir Films

Montaż: Paweł Suchta

Muzyka: Sebastian Imbierowicz 600V

Dźwięk na planie: Anna Rok

Postprodukcja obrazu i dźwięku: TimeLAB

Udźwiękowienie: Karol Mańka

Korekcja barwna: Joanna Skórka

Produkcja: Fundacja Raban

Koprodukcja: Telewizja Polska SA, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, TimeLAB, Łódzki Fundusz Filmowy, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy

Dystrybucja: Telewizja Polska SA



Ilustracja: kadr z filmu Fantstyczny Matt Parey, reż. B. Paduch

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej