FINA na festiwalu Młodzi i Film: projekcja i warsztaty

FINA na festiwalu Młodzi i Film: projekcja i warsztaty

image

Studio Małych Form Filmowych „Se-Ma-For” powstało w 1956 roku jako Studio Filmów Lalkowych w Tuszynie (wcześniejsze Studio Filmów Kukiełkowych „Filmu Polskiego” w Łodzi). Nazwa „Se-Ma-For” została przyjęta w 1961 roku (chociaż niektóre źródła podają rok 1960). W ramach 60. (lub 61.) rocznicy nadania nazwy Studiu oraz wzmocnienia tegorocznej celebracji jubileuszowej edycji festiwalu Młodzi i Film, FINA przygotowała kompilację trzynastu animacji z kolekcji Studia „Se-Ma-For”, które zostały zdigitalizowane i odrestaurowane cyfrowo przez zespół specjalistów FINA.
Od Wasilewskiego do Rybczyńskiego
Większość filmów z programu będzie miała swoją kinową repremierę. Krótkie formy, różnorodne i intensywne w przekazie, podkreślają wartości życia i relacji z ludźmi. Wszystkie są zaskakująco aktualne: futurystyczne wizje, żartobliwe metafory, filmy nawiązujące do codziennych czynności i zdarzeń lub głębiej analizujące wybory i życiowe rozterki.

W programie znalazły się obrazy artystów różnych pokoleń i środowisk, począwszy od realizatora pierwszego lalkowego filmu animowanego Zenona Wasilewskiego, przez twórców polskiej szkoły animacji Daniela Szczechury, Edwarda Sturlisa i Zofię Wdówkównę-Ołdak, po nagrodzonego Oscarem Zbigniewa Rybczyńskiego czy, kojarzonego z późniejszymi filmami fabularnymi, Andrzeja Kondratiuka. Filmy reprezentują różne techniki – przeważają filmy lalkowe i rysunkowe, ale zobaczymy również wycinanki i rozbudowane kombinacje formalne. Różni twórcy, różne dekady, odmienne formy i tematy, jednak ten sam mistrzowski poziom zapewniający ważne miejsce w historii polskiej animacji oraz światowej kinematografii.

Zobacz program prezentowanych animacji

Pokaz odbędzie się w sobotę 19 czerwca o godzinie 17:00 w Kinie Alternatywa.


Pokaz zostanie poprzedzony prelekcją Igi Harasimowicz oraz Eweliny Leszczyńskiej z Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.


Warsztaty dla młodych filmowców

Podczas festiwalu zaprosimy również na warsztaty: Jak wyprodukować film z wykorzystaniem materiałów archiwalnych z Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego?

Archiwalia to bez wątpienia źródło odkryć i inspiracji. W ostatnich latach coraz więcej filmowców i artystów multimedialnych wykorzystuje w swych pracach materiały filmowe, audiowizualne, rejestracje, fotosy, oficjalne dokumenty, czy wspomnienia ludzi filmu. Zbiory FINA należą do jednych z największych wśród europejskich archiwów filmowych. Jak więc odnaleźć się w mnogości dostępnych materiałów? Jak wygląda proces pozyskiwania archiwaliów? Jak wyprodukować film z ich wykorzystaniem? W jaki sposób współpraca z FINA uległa modyfikacji w czasie pandemii COVID-19?

Na te pytania odpowiemy w trakcie warsztatu, który poprowadzi Magdalena Nowak-Gniadek, kierowniczka Działu marketingu i handlu w FINA. Przybliżymy rodzaje archiwaliów, opowiemy o możliwościach i etapach współpracy przy ich udostępnianiu, o kwerendach, przekazywaniu materiałów, aspektach finansowych oraz licencjach i procesie ustalania praw autorskich. Dodatkowo wyjaśnimy także aspekty digitalizacji materiałów dostępnych na nośnikach analogowych oraz współpracy z zespołem specjalistów FINA przy restauracji cyfrowej materiałów archiwalnych.

Warsztaty odbędą się we wtorek 15 czerwca o godzinie 16:30 w Clubie 105 i będą transmitowane online na stronie wydarzenia na Facebooku.

Więcej informacji: http://www.mlodziifilm.pl/wydarzenia,338,1084,1,JAK-WYPRODUKOWAC-FILM.html
O Festiwalu Młodzi i Film
Festiwal Młodzi i Film to najstarszy w Polsce festiwal, podczas którego można zobaczyć tylko debiuty. W Koszalinie debiutowali między innymi Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Xawery Żuławski, Tomasz Wasilewski, Łukasz Palkowski, Sławomir Fabicki, Katarzyna Rosłaniec, Maria Sadowska, Kuba Czekaj, Jan P. Matuszyński, Marcin Wrona czy Dariusz Gajewski.

Festiwal to nie tylko dwa konkursy: Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych i Krótkometrażowych Debiutów Filmowych, ale również pokazy pozakonkursowe w sekcjach: Debiut zagraniczny, Na dłuższą metę. Debiut dokumentalny, Retrospektywy oraz pokazy filmów jurorów i pokazy specjalne, ale też spotkania Szczerość za szczerość z ekipami filmów konkursowych, spotkania branżowe dla uczestników festiwalu, czy klub festiwalowy, w którym w trakcie trwania festiwalu odbywają się koncerty oraz autorskie spotkania Macieja Buchwalda pod hasłem Zawód: aktor.

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 14.06–19.06.

Więcej informacji: www.mlodziifilm.pl

 

Ilustracja: kadr z filmu Pan Piórko śni, reż. Zenon Wasilewski

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej