Na specjalnym pokazie zostanie przypomniana ekranizacja powieści "Nad Niemnem" w reżyserii Zbigniewa Kuźmińskiego. Oprócz tego w muzycznym Klubie Ucho w ramach prezentacji cyklu Retroteka zagra Warszawska Orkiestra Sentymentalna.
Program:
27.09 (środa), godz. 10.00
"Dwie flagi", reż. Jolanta Kessler, 65 min, 2023, Polska
Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Goplana, pl. Grunwaldzki 2
Wyjątkowy projekt filmowy o grupie polskich Żydów, bojowników Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW), którzy obok Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) bohatersko walczyli z Niemcami podczas likwidacji warszawskiego getta w 1943 roku. Tytułowe "Dwie flagi", polska i żydowska, są symbolem wspólnej walki z okupantem, wspólnej tożsamości i bohaterskiego połączenia losów wojennych obu narodów.
FINA jest koproducentem filmu.
28.09 (czwartek), godz. 21.00
Retroteka. Koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej
Klub Ucho, św. Piotra 2 (wstęp z zaproszeniami)
Warszawska Orkiestra Sentymentalna to zespół rozsmakowany w dawnych melodiach polskiej przedwojennej rewii i kabaretu. Inspiracją dla zespołu są piosenki i pieśni z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran czy Mieczysława Fogga, aranżacje Henryka Warsa i Rostworowskiego, wykonania orkiestr Golda i Petersburskiego, Karasińskiego i Kataszka. Wzruszające walce, namiętne tanga, skoczne polki, porywające foxtroty, rumby i slow-foxy – wszystko to co najciekawsze wśród bogactwa sceny i ekranu dwudziestolecia i czasów powojennych, z odrobiną współczesnej wrażliwości muzycznej.
29.09 (piątek), godz. 19.30
"Nad Niemnem", reż. Zbigniew Kuźmiński, 175 min, 1986, Polska
Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Goplana, pl. Grunwaldzki 2
Adaptacja powieści Elizy Orzeszkowej pod tym samym tytułem. Poprzez opisanie konfliktu dwóch rodów – Korczyńskich i Bohatyrowiczów oraz uczucia łączącego Justynę Orzelską i Jana Bohatyrowicza autorzy ukazują syntetyczny obraz społeczeństwa polskiego po powstaniu styczniowym oraz zmieniających się warunków społecznych i ekonomicznych.