Celem wydarzenia jest zaprezentowanie publiczności filmów, które byłyby prezentowane podczas 9. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku w 1982 r., a który się nie odbył z powodu trwającego w Polsce stanu wojennego. Wydarzenie ma upamiętniać polskich twórców oraz wielkie dokonania polskiego kina, które w okresie swojego powstania nie mogły zostać należycie docenione z powodu dramatycznych wydarzeń politycznych. W latach 1981-1982 zostało wyprodukowanych przynajmniej kilkanaście filmów uznawanych dziś za wybitne: Przypadek Krzysztofa Kieślowskiego, Przesłuchanie Ryszarda Bugajskiego, Danton Andrzeja Wajdy czy Kobieta samotna Agnieszki Holland. Filmoznawcy zgodnie podkreślają, że gdyby Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku odbył się we wrześniu 1982 roku, mógłby być jedną z najświetniejszych edycji w całej historii festiwalu. Niestety wprowadzenie stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku brutalnie przerwało okres, który prof. Tadeusz Lubelski nazwał "genialnym sezonem" w historii kina polskiego.
W ramach wydarzenia zostanie odtworzona ta „niebyła” edycja festiwalu, zwracając uwagę z jednej strony na jakość polskiego kina w tamtym czasie, z drugiej na historyczną niesprawiedliwość, jaka spotkała wówczas polskich filmowców.
Przegląd obejmować będzie 14 wybranych filmów, które włączone zostały do Konkursu Głównego oraz 5 seansów dodatkowych i odbędzie w warszawskim Kinie Iluzjon w dniach 3–12 września 2022 roku. Towarzyszyć mu będzie także wystawa plakatów w dniach 26 sierpnia – 26 września 2022 roku. w Kinie Iluzjon oraz w dniach 12 – 17 września 2022 roku. w Gdyni podczas 47. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
Termin nadsyłania prac mija 30 czerwca 2022, a wyniki zostaną ogłoszone 15 lipca 2022.
Regulamin i szczegóły konkursu w załączniku.