IX Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara – KONCERT FINAŁOWY

IX Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara – KONCERT FINAŁOWY

image
Filharmonia Gorzowska zaprasza na wielki finał IX Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara, w najbliższy piątek 21 października o godz. 19:00 koncert „Ślad ocalony” pod batutą Marty Kluczyńskiej

Warto wiedzieć, że nie byłoby koncertu finałowego, gdyby nie fascynująca historia losów filmu (oraz muzyki do tego filmu) „Robinson warszawski” (1949), który pozostaje jednym z najbardziej skrzywdzonych projektów w historii polskiej kinematografii i który decyzją ówczesnych władz zniszczony został bezpowrotnie. Do tej historii nawiązuje film Jerzego Zarzyckiego „Miasto nieujarzmione” (1950), opowiadający o kilku wojennych miesiącach z dziejów Warszawy - pokaz filmu odbędzie się 20 października 2022 o godz. 18:00 w Kino 60 krzeseł.

Dzisiaj, po ponad siedmiu dekadach od tamtych wydarzeń, czas dopisać dalszy ciąg historii. Za sprawą dwóch szczęśliwie zachowanych w zbiorach Filmoteki Narodowej partytur z muzyką Malawskiego i Palestra, zostaną po raz pierwszy od swojego powstania wykonane publicznie. To czego świat do tej pory nie widział i w takiej formie nie słyszał!

Film Jerzego Zarzyckiego Miasto nieujarzmione (1950) to w istocie dwie różne historie. Pierwsza – fabularna – to opowieść o kilku wojennych miesiącach z dziejów Warszawy. Druga – to zawiłe i w rezultacie tragiczne losy powstawania dzieła, które padło „ofiarą” przemian ideologicznych i politycznych zachodzących w powojennej Polsce. Obie niosą w sobie zaś ślad pamięci o Robinsonie warszawskim (1949) – filmie, który pozostaje jednym z najbardziej skrzywdzonych projektów w historii polskiej kinematografii i który decyzją ówczesnych władz zniszczony został bezpowrotnie.

Przed pokazem zapraszamy na prelekcję poświęconą historii filmu Jerzego Zarzyckiego, którą poprowadzi Iwona Bartnicka – szefowa Działu Sztuki Filmowej w Miejskim Ośrodku Sztuki, prezes DKF Megaron.

Muzyka Artura Malawskiego napisana do filmu Robinson warszawski (1949) oraz Romana Palestra z Miasta nieujarzmionego (1950) – losy obu tych kompozycji połączyły się w jedną historię, wybiegającą daleko poza filmową fabułę; historię burzliwą i wyboistą, jak dzieje powstawania filmu Jerzego Zarzyckiego. Dziś, po ponad siedmiu dekadach od tamtych wydarzeń udało się dopisać jej ciąg dalszy.
Za sprawą dwóch szczęśliwie zachowanych w zbiorach Filmoteki Narodowej partytur obie kompozycje bowiem nie tylko ocalały w oryginalnym zapisie, ale także – za sprawą nowej ich redakcji, której podjął się Kamil Staszowski – zostaną po raz pierwszy od swego powstania wykonane publicznie, a niebawem również zarejestrowane na płycie.

A zatem mamy piękny i szczęśliwy epilog długiej, zawiłej historii. Czy można wymarzyć sobie lepszy finał Festiwalu?

Za fantastyczny pomysł i inspirację do działania dziękujemy Kamilowi Staszowskiemu (FILMOTEKA NARODOWA – INSTYTUT AUDIOWIZUALNY ) i Liliannie Krych, bez których ten projekt by nie powstał.

Wykonawcy:
Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej
Marta Kluczyńska / dyrygent
Kamil Staszowski (FINA) / wprowadzenie do koncertu

Program:

ARTUR MALAWSKI (1904-1957) Muzyka do filmu Robinson warszawski

ROMAN PALESTER (1907-1989) Muzyka do filmu Miasto nieujarzmione

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej