Warto wiedzieć, że nie byłoby koncertu finałowego, gdyby nie fascynująca historia losów filmu (oraz muzyki do tego filmu) „Robinson warszawski” (1949), który pozostaje jednym z najbardziej skrzywdzonych projektów w historii polskiej kinematografii i który decyzją ówczesnych władz zniszczony został bezpowrotnie. Do tej historii nawiązuje film Jerzego Zarzyckiego „Miasto nieujarzmione” (1950), opowiadający o kilku wojennych miesiącach z dziejów Warszawy - pokaz filmu odbędzie się 20 października 2022 o godz. 18:00 w Kino 60 krzeseł.
Dzisiaj, po ponad siedmiu dekadach od tamtych wydarzeń, czas dopisać dalszy ciąg historii. Za sprawą dwóch szczęśliwie zachowanych w zbiorach Filmoteki Narodowej partytur z muzyką Malawskiego i Palestra, zostaną po raz pierwszy od swojego powstania wykonane publicznie. To czego świat do tej pory nie widział i w takiej formie nie słyszał!
Film Jerzego Zarzyckiego Miasto nieujarzmione (1950) to w istocie dwie różne historie. Pierwsza – fabularna – to opowieść o kilku wojennych miesiącach z dziejów Warszawy. Druga – to zawiłe i w rezultacie tragiczne losy powstawania dzieła, które padło „ofiarą” przemian ideologicznych i politycznych zachodzących w powojennej Polsce. Obie niosą w sobie zaś ślad pamięci o Robinsonie warszawskim (1949) – filmie, który pozostaje jednym z najbardziej skrzywdzonych projektów w historii polskiej kinematografii i który decyzją ówczesnych władz zniszczony został bezpowrotnie.
Przed pokazem zapraszamy na prelekcję poświęconą historii filmu Jerzego Zarzyckiego, którą poprowadzi Iwona Bartnicka – szefowa Działu Sztuki Filmowej w Miejskim Ośrodku Sztuki, prezes DKF Megaron.
Muzyka Artura Malawskiego napisana do filmu Robinson warszawski (1949) oraz Romana Palestra z Miasta nieujarzmionego (1950) – losy obu tych kompozycji połączyły się w jedną historię, wybiegającą daleko poza filmową fabułę; historię burzliwą i wyboistą, jak dzieje powstawania filmu Jerzego Zarzyckiego. Dziś, po ponad siedmiu dekadach od tamtych wydarzeń udało się dopisać jej ciąg dalszy.
Za sprawą dwóch szczęśliwie zachowanych w zbiorach Filmoteki Narodowej partytur obie kompozycje bowiem nie tylko ocalały w oryginalnym zapisie, ale także – za sprawą nowej ich redakcji, której podjął się Kamil Staszowski – zostaną po raz pierwszy od swego powstania wykonane publicznie, a niebawem również zarejestrowane na płycie.
A zatem mamy piękny i szczęśliwy epilog długiej, zawiłej historii. Czy można wymarzyć sobie lepszy finał Festiwalu?
Za fantastyczny pomysł i inspirację do działania dziękujemy Kamilowi Staszowskiemu (FILMOTEKA NARODOWA – INSTYTUT AUDIOWIZUALNY ) i Liliannie Krych, bez których ten projekt by nie powstał.
Wykonawcy:
Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej
Marta Kluczyńska / dyrygent
Kamil Staszowski (FINA) / wprowadzenie do koncertu
Program:
ARTUR MALAWSKI (1904-1957) Muzyka do filmu Robinson warszawski
ROMAN PALESTER (1907-1989) Muzyka do filmu Miasto nieujarzmione