Jan A. P. Kaczmarek odszedł 21 maja po długiej i ciężkiej chorobie.
Urodził się 29 kwietnia 1953 roku w Koninie. Początkowo nie planował kariery artystycznej. Jego drogę życiową zmieniło zetknięcie z Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Od 1977 roku współpracował jako kompozytor z alternatywnym poznańskim Teatrem Ósmego Dnia. Do tego celu powołał Orkiestrę Ósmego Dnia, z którą wydał cztery albumy. Przez dekadę współpracował także z Teatrem Polskim w Poznaniu
W 1982 roku wyjechał na trasę koncertową do USA, po której niezależna wytwórnia Flying Fish wydała pierwszy album Kaczmarka i Orkiestry Ósmego Dnia, „Music For The End”. Płyta ukazała się w Polsce dopiero w 1984 roku jako „Muzyka na koniec”. Od 1989 roku mieszkał w Los Angeles.
Stworzył ścieżki dźwiękowe do kilkudziesięciu filmów, m.in. „Całkowitego Zaćmienia”, „Placu Waszyngtona”, „Trzeciego cudu” (wszystkie trzy w reżyserii Agnieszki Holland), „Straconych dusz” (reż. Janusz Kamiński), „Ewangelii wg Harry'ego” (reż. Lech Majewski), oraz „Quo vadis" (reż. Jerzy Kawalerowicz). Współpracował także z takimi twórcami jak Petr Zelenka, Janusz Zaorski, Magdalena Łazarkiewicz czy Lajos Koltai.
W 2005 roku został nagrodzony Oscarem za muzykę filmową do filmu „Marzyciel” (reż. Marc Forster, 2004). Za ścieżkę dźwiękową do tego obrazu otrzymał także nominacje do Złotych Globów i nagrody BAFTA. Był pomysłodawcą i dyrektorem odbywającego się od 2011 roku Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk.
Jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów
„Jan A. P. Kaczmarek był jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej i nieprzeciętną postacią. Ceniliśmy go w Polsce, ale doceniano go także na całym świecie” – stwierdził w wypowiedzi dla PAP reżyser i scenarzysta, a także prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski.
To bardzo smutna wiadomość dla całego środowiska muzycznego i filmowego w Polsce, wielka strata dla polskiej i światowej kultury. Rodzinie i bliskim zmarłego pragniemy złożyć serdeczne wyrazy współczucia.
Pogrzeb Jana A. P. Kaczmarka
Msza żałobna ku pamięci kompozytora zostanie odprawiona w sobotę 25 maja o godz. 12.00 w kościele św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej 52a w Krakowie. O godz. 14.00 rozpocznie się pożegnanie Jana A. P. Kaczmarka na cmentarzu Rakowickim. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy.