„Jarzębina czerwona” w Sztokholmie —

„Jarzębina czerwona” w Sztokholmie

Jarzębina czerwona
fotos z filmu „Jarzębina czerwona”, reż. Czesław i Ewa Petelscy, źródło: Fototeka FINA
W stolicy Szwecji zostanie zaprezentowany wojenny film „Jarzębina Czerwona” z 1970 roku w reżyserii Ewy i Czesława Petelskich. Jego akcja toczy się w marcu 1945 roku w czasie bitwy o Kołobrzeg

Film „Jarzębina czerwona” zostanie wyświetlony w ramach cyklu „Na wieczność – Cinemateket 60 lat!”, skupionym na zbiorach kolekcji Svenska Filminstitutet. W ramach cyklu wyświetlane są filmy, które znajdują się w sztokholmskiej kolekcji, ale nigdy nie były wyświetlane. Jednym z takich obrazów jest „Jarzębina czerwona” z 1969 roku. Pokaz realizowany jest we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

„Jarzębina czerwona”, reż. Ewa Petelska, Czesław Petelski, 127 min, 1970, Polska

Wiosna 1945 roku. Toczy się bitwa o Kołobrzeg. W walce bierze udział kompania o kryptonimie „Jarzębina Czerwona”. Dowodzi nią porucznik Kotarski. Żołnierze marzą o końcu wojny i powrocie do domu. Niemcy stawiają ciężki opór – zwycięstwo nie będzie łatwe i zostanie okupione dużymi stratami.

Gdzie i kiedy

Czas: 4 lutego (wtorek), godz. 18.00

Miejsce: Cinemateket Stockholm – Filmhuset, Borgvägen 1, 115 53 Stockholm, Szwecja

Bilety: https://www.filminstitutet.se/sv/se-och-samtala-om-film/cinemateket-stockholm/filmer/?filmId=13676&cityId=1

Na wieczność Cinemateket 60 lat!

Zbiory archiwalne Instytutu Filmowego pochodzą z okresu powstania Szwedzkiego Towarzystwa Filmowego w 1933 roku, co czyni archiwum Instytutu Filmowego jednym z najstarszych wciąż istniejących na świecie. Początkowo gromadzono głównie książki, czasopisma, rękopisy, fotosy i plakaty, z czasem także filmy. Zbiory towarzystwa uzyskały samodzielność w 1940 roku pod nazwą Zbiory Historii Filmu, mieszczące się w Muzeum Techniki. W 1964 roku cały materiał został przekazany nowo utworzonemu Szwedzkiemu Instytutowi Filmowemu, a zbiory zostały później fizycznie przeniesione do Instytutu Filmowego, gdy Centrum Filmowe (Filmhuset) zostało ukończone w 1971 roku. W tym roku mija 60 lat od utworzenia Instytutu i rozpoczęcia regularnych pokazów w Cinemateket Stocholm.

Kolekcje zawsze skupiały się na filmie szwedzkim, ale od samego początku w zbiorach filmowych znajdowały się także filmy zagraniczne wyświetlane w kinach w Szwecji. Od tego czasu definicja szwedzkiego dziedzictwa filmowego obejmuje filmy, które były wyświetlane w kinach w Szwecji, ponieważ filmy zagraniczne również wywarły ogromny wpływ na szwedzką kulturę filmową i całe społeczeństwo.

Kiedy w 1964 roku Zbiory Historii Filmu przekazano Instytutowi Filmowemu, liczyło ono nieco ponad 600 filmów. Dziś liczy ponad 32 000 filmów. Co roku Szwedzki Instytut Filmowy poddaje cyfrowej renowacji 50-60 filmów. Ambicją cyklu „Na wieczność” jest uwypuklenie bogatego i w wielu przypadkach wyjątkowego dziedzictwa filmowego znajdującego się w archiwalnych zbiorach Instytutu Sztuki Filmowej poprzez cykl dziesięciu pokazów oraz poprzez zaprogramowanie zarówno klasyki, jak i ukrytych skarbów, tak aby odzwierciedlało ono szerokość zbiorów i możliwie wieloaspektowy obraz powstania i rozwoju archiwum filmowego. Spośród 32 000 tytułów znajdujących się w zbiorach archiwalnych Instytutu Sztuki Filmowej zdecydowana większość nigdy nie była pokazywana w Cinemateket. Próbował zaradzić temu cykl „Na wieczność”, włączając kilka niepublikowanych filmów ze zbiorów. Tej wiosny kuratorzy Jon Wengström i Stefan Ramstedt idą o krok dalej i pokazują jedynie filmy, które z jakiegoś powodu pozostały w archiwum w ciągu 60-letniej historii Kinoteki. Do takich filmów zalicza się „Jarzębina czerwona”.

zobacz także

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej