Leksykon archiwum afektywnego | Angielskie wydanie

Leksykon archiwum afektywnego | Angielskie wydanie

okładka książki
fot. Malwina Toczek/FINA
Leksykon archiwum afektywnego, publikacja wydana w Polsce przez NInA i wydawnictwo słowo/obraz terytoria, doczekała się angielskiego tłumaczenia. Premiera odbędzie się 23 czerwca w Londynie.

Książka jest kolekcją spotkań z archiwami i materiałami archiwalnymi. Zawiera prace dwudziestu pięciu międzynarodowych autorów, ilustrujące afektywne, polityczne i intelektualne wyzwania stawiane przez indywidualne i kolektywne wspomnienia. Autorzy korzystają z archiwów jako artyści, aktywni uczestnicy, badacze, pisarze, kuratorzy, lub w kilku z tych ról równocześnie.

We wstępie do polskiego wydania leksykonu Katarzyna Tórz pisała:


Czego chcą od nas archiwa? Czy którekolwiek z nich jest w stanie uchronić to, o czym zaświadcza – widok, przeżycie, pamięć o osobie – przed zagładą i ostateczną utratą? Bywa, że archiwa są widoczne, tłumnie zapełniają przestrzeń życia i pole widzenia, kiedy indziej całymi latami pozostają niezauważone, porzucone tak długo, aż nagle ktoś je odkryje i dostrzeże w nich świadectwo, które wymaga opisu, opieki, konserwacji, powrotu, czasem budzące fascynację.

W londyńskiej premierze książki wezmą udział współtworzący ją autorzy, między innym Joe Kelleher z University of Roehampton, a także goście: Tara Fatehi Irani, artystka performatywna, która wykona działanie zainspirowane projektem, a także Lois Keidan (LADA), która opowie w kontekście tematyki archiwalnej i afektywnej o kolekcji LADA's Study Room.

Wydawcami Lexicon for an Affective Archive są Intellect Books, NInA (obecnie: FINA) oraz Live Art Development Agency. Książkę będzie można kupić podczas premiery, a także w sklepie online Unbound.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej