Łodzią po Wiśle

Łodzią po Wiśle. 17. Przegląd Szkoły Filmowej w Łodzi

LPW 2024
Warszawski Przegląd Filmów Szkoły Filmowej w Łodzi odbędzie się już po raz 17! Zapraszamy do warszawskiego Kina Iluzjon w dniach 22 i 23 marca. Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny jest oficjalnym partnerem przeglądu

W ramach przeglądu zaprezentowane zostaną filmy studentów Szkoły Filmowej w Łodzi – fabularne, dokumentalne i animowane, docenione na najważniejszych polskich i międzynarodowych festiwalach – które zostały wyprodukowane w 2023 roku.

W programie znalazły się filmy takie jak „Krokodyl” Dawida Bodzaka, pokazywany w prestiżowej sekcji Semaine de la Critique festiwalu Cannes czy „Warszawa, Holandia” Ming-Wei Chiang, nagrodzony za najlepszy film krótkometrażowy FPFF w Gdyni. „Być Kimś” Michała Toczka ma na swoim koncie m.in. „Złotego Lajkonika” Krakowskiego Festiwalu Filmowego i „Jantara” na festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie, zaś animowany „W lesie są ludzie” Szymona Ruczyńskiego uznany został najlepszym filmem europejskim Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W sumie w programie znalazły się cztery filmowe bloki – łącznie ponad 400 minut na wielkim ekranie.

„Tyle co nic” filmem otwarcia

Festiwal zainauguruje film „Tyle co nic” Grzegorza Dębowskiego, absolwenta Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej naszej Szkoły, który został nagrodzony Orłem Polskiej Akademii Filmowej, w kategorii „Odkrycie Roku” oraz sześcioma nagrodami podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w tym za debiut reżyserski, za scenariusz oraz za najlepszy film w kategorii „Inne Spojrzenie”. Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami: reżyserem Grzegorzem Dębowskim, reżyserką obsady i kierowniczką produkcji Agnieszką Skalską oraz montażystką Anną Garncarczyk, absolwentką Katedry Montażu naszej Szkoły.

Pokazy specjalne

Pierwszym wydarzeniem specjalnym będzie projekcja „An Orange From Jaffa”, w reżyserii Mohammeda Almughanni, absolwenta Wydziału Reżyserii Łódzkiej Filmówki. Film otrzymał Grand Prix ostatniego MFF Clermont-Ferrand, a jego producentem jest, działające przy Szkole Filmowej w Łodzi, Studio Filmowe INDEKS wspólnie z Lumisenta oraz Synecdoche z Francji.

Druga propozycja to „Room 404”(reż. Elysa Wendi i Lee Wai Shing), prezentowany w sekcji Forum Expanded ostatniego Berlinale, wyprodukowany w Pracowni Eseju Filmowego Laboratorium Narracji Wizualnych vnLab, które od 5 lat z dużymi sukcesami działa w Filmówce.

Program

22 marca (piątek)

godz. 18.00 „Tyle co nic”, reż. Grzegorz Dębowski, pokaz filmu i spotkanie z twórcami

godz. 21.00 otwarcie i I blok filmów Szkoły Filmowej w Łodzi

23 marca (sobota)

godz. 13.00 II blok filmów Szkoły Filmowej w Łodzi

godz. 15.00 Pracownia Eseju Filmowego vnLab przedstawia:
„Room 404”, reż. Elysa Wendi i Lee Wai Shing, pokaz filmu i spotkanie

godz. 16.30 III blok filmów Szkoły Filmowej w Łodzi

godz. 18.30 Studio Filmowe INDEKS przedstawia:
„An Orange From Jaffa”, reż. Mohammed Almughanni, pokaz filmu i spotkanie

godz. 20.00 IV blok filmów Szkoły Filmowej w Łodzi

Organizator i partnerzy

Organizator

Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi

Partnerzy

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny FINA, Kino Iluzjon, Filmpolski.pl, Studio Filmowe INDEKS, Laboratorium Narracji Wizualnych vnLab, Festiwal Kamera Akcja

zobacz także

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej