Mistrzowskie wyzwania | Domowy konkurs filmowy

Mistrzowskie wyzwania | Domowy konkurs filmowy

image


Werdykt Pawła Łozińskiego
Wymyśliłem dla Was trudne zadanie i z przyjemnością zobaczyłem jak sobie z nim dobrze poradziliście. Znalazłem w Waszych filmach świeże pomysły, osobisty punkt widzenia, próbę znalezienia klucza do świata wokół, czyli to wszystko co w dokumencie bardzo się liczy.

I nagrodę otrzymuje film "Cześć Tato" Karoliny Baranowskiej za poruszającą i trzymająca w napięciu do samego końca rodzinną historię o tym, jak trudno nam wypowiedzieć najprostsze słowa. To naprawdę dobrze wykorzystane 3 minuty z potencjałem na dłuższy film. Czekam na ciąg dalszy!


Zwycięski film pt. „Cześć Tato" Karoliny Baranowskiej


Lista osób zakwalifikowanych do udziału w II rundzie
Dziękujemy wszystkim, którzy zgłosili się do udziału w II rundzie konkursu.

Oto lista zakwalifikowanych osób:

Dorota Bator
Karolina Baranowska
Jan Bąk
Olga Bejm
Zofia Bystydzieńska-Dolata
Adrian Dulnik
Lena Frankiewicz
Ania Hatłas
Karolina Iwan
Marcin Korbus
Stanisław Nietrzebka
Iga Niewiadomska
Szymon Poloczek
Łukasz Ruciński
Jana Shostak
Magdalena Sienicka
Tomasz Sol
Katarzyna Swinarska
Maciej Szczęśniak
Wojciech Szuster
Bartosz Toboła
Grzegorz Wierzchowski
Tomasz Wójcik Motarski
Michał Żłobicki

Gratulujemy i zapraszamy na pierwsze spotkanie z Pawłem Łozińskim. Wszystkie szczegóły otrzymają Państwo mailem.
Wyzwanie Pawła Łozińskiego
Regulamin konkursu


O konkursie



Hollywood stoi, kina zamknięte, światowe produkcje wstrzymane, ale wciąż można kręcić filmy w domu! Do udziału w konkursie zapraszamy wszystkich, którzy ukończyli 18 lat i mają za sobą pierwsze kroki w tej dziedzinie, w szczególności studentów szkół filmowych, kierunków artystycznych, humanistycznych – ale nie tylko.


Przewodnikami na filmowej drodze będą cenieni filmowcy: Jagoda Szelc, reżyserka „Wieży. Jasny dzień” i „Monumentu”, która dopiero co zeszła z planu swojego trzeciego filmu oraz dokumentalista Paweł Łoziński, znany m.in. z „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham” i „Miejsca urodzenia” – obecni w trakcie prac nad dokumentem realizowanym z perspektywy swojego okna. To właśnie oni będą udzielać internetowych konsultacji i wcielą się w rolę jurorów przyznających nagrody.  Inspiracją jest dla nas kultowe już dzieło Larsa von Triera i Jørgena Letha „Pięć nieczystych zagrań”, gdzie duński reżyser prowokował swojego mistrza do realizacji zadań na granicy dokumentu i happeningu.
Zasady


Zasady są proste: 1. Wypełnij formularz zgłoszeniowy 2. Jeśli zostaniesz zakwalifikowany, nakręć film (w dowolnej technice i gatunku zgodnie z zadanym tematem lub ograniczeniem formalnym) o długości od 30 sekund do 3 minut, trzymając się aktualnych przepisów dotyczących zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa ; 3. Wyślij plik w formacie .MOV lub .MP4 i rozdzielczości Full HD (1080p), tak by jego ciężar nie przekraczał 1 GB.


Warto zmierzyć się z zaproponowanymi przez Mistrzów tematami, bowiem gra toczy się o nagrody o łącznej wartości 2000 złotych w każdej rundzie i publikację zwycięskich nagrań w serwisie Ninateka, gdzie można oglądać filmy takich twórców jak Andrzej Wajda, Jerzy Hoffman, Jan Jakub Kolski, Janusz Majewski, Stanisław Różewicz, Bartek Konopka, Waldemar Krzystek, Leszek Dawid i wielu, wielu innych.






Harmonogram















I RUNDA
Pierwsza runda z udziałem Jagody Szelc rozpoczeła się 23 kwietnia i zakończyła się 3 maja (wyniki poniżej).








II RUNDA
4.05.2020, 19:00 – Paweł Łoziński, Mistrz gry, ogłasza zadanie konkursowe; FINA otwiera przyjmowanie zgłoszeń przez formularz zgłoszeniowy na tej stronie


6.05.2020 roku do końca dnia (23:59) – ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń


7.05.2020 o godz. 19:00 – Paweł Łoziński i organizatorzy konkursu wybierają spośród nadesłanych zgłoszeń osoby zakwalifikowane do udziału w tej rundzie Konkursie. Zakwalifikowani uczestnicy mają dzień na przygotowanie pytań/tematów do rozmowy z Mistrzem gry


8.05.2020 – Uczestnicy Konkursu biorą udział w pierwszych konsultacjach z Mistrzem gry (Zoom)


11.05.2020 – Uczestnicy Konkursu biorą udział w drugich konsultacjach z Mistrzem gry (Zoom)


14.05.2020 do końca dnia (23:59) – ostateczny termin nadsyłania filmów w ramach zadania konkursowego na wskazany przez Organizatora adres mailowy.

14.05-17.05 Filmy są publikowane w mediach społecznościowych FINA (możliwa jest wcześniejsza publikacja, jeśli uczestnik prześle film przed dedlajnem).


17.05.2020 o godz. 17:00 – ogłoszenie wyników przez Pawła Łozińskiego w mediach społecznościowych FINA i publikacja zwycięskiego Filmu/Filmów w Ninatece (ninateka.pl)
FAQ
Kto i na jakiej podstawie dokona wyboru uczestników, którzy będą pracować z Pawłem Łozińskim i będą mogli zgłosić swój film do konkursu?
Wyboru zakwalifikowanych uczestników dokonają wspólnie organizatorzy konkursu i Paweł Łoziński, kierując się ich dotychczasowym dorobkiem i doświadczeniem filmowym, wskazanym w formularzu zgłoszeniowym. Planujemy przyjęcie około 24 osób (dwie grupy po 12).

Jak będzie wyglądać wspólna praca?
Zakwalifikowani uczestnicy wezmą udział w spotkaniach na Zoomie z Pawłem Łozińskim -- w dniach 8 i 11 maja o 18.00 (grupa A) lub 20.00 (grupa B).


Czy można realizować sceny poza domem?
W związku z rozluźnieniem aktualnych przepisów dotyczących zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa -- rozluźniamy też zasady konkursu. W drugiej rundzie nadal zachęcamy do realizowania filmów w domu, ale nie jest to już wymóg regulaminowy. Film musi powstać zgodnie z obowiązującymi przepisami (co oznacza np. konieczność noszenia masek w plenerze czy też nietworzenie zgromadzeń: w kadrze i poza nim).

Czy uczestnicy, którzy pracowali w pierwszej rundzie (z Jagodą Szelc) i przesłali filmy konkursowe mogą wziąć udział w drugiej rundzie (z Pawłem Łozińskim)?
Nie. Mogą się natomiast ponownie zgłosić osoby, które zgłaszały się w I rundzie, ale nie zostały zakwalifikowane.

Kiedy należy przygotować film? Czy trzeba wcześniej przesłać scenariusz?
Czas na realizację i przesłanie filmu jest od 7.05 o 19.00 do 14.05 o 23:59. Nie ma obowiązku przygotowywania scenariusza ani wcześniejszego przesyłania koncepcji filmu.



Rejestracja i regulamin


Formularz zgłoszeniowy do II rundy konkursu.


Wypełniając formularz, deklarujesz, że zapoznałeś się i akceptujesz regulamin konkursu.

 
Wyniki I rundy z Jagodą Szelc
Zwycięzcami I rundy konkursu Mistrzowskie wyzwania są ex aequo Aga Błaszczak za film Prorocy i Jakub Jasiukiewicz za film 66,6 jawy. Oboje otrzymają nagrodę w wysokości 1000 zł. Oba filmy trafią też do serwisu Ninateka.

Werdykt Jagody Szelc

„Największą przyjemnością jest móc zobaczyć coś, czego samemu by się nie wymyśliło. 1 miejsce ex aequo dla filmu Prorocy za pokazanie, że cud jest przekazywalny i jest kwestią wyboru bardziej niż przypadkowości oraz dla filmu 66,6% JAWY za pokazanie, że cudem może być po prostu pozostanie we śnie”.

 

 
Aga Błaszczak Prorocy
Kim są współcześni prorocy i jakie jest ich proroctwo?

Obsada: Piotr Michalczuk, Aleksandra Spyra, Mateusz Narloch, Klaudia Cygoń, Jadwiga Wianecka
Scenariusz, reżyseria i realizacja: Aga Błaszczak
 
Jakub Jasiukiewicz 66,6% JAWY
66,6% JAWY to trzy historie; własne wspomnienie, zapamiętana opowieść i ukradziony sen.

***
 

Do udziału w konkursie i pracy pod okiem reżyserki Jagody Szelc zaproszeni zostali:

 

1. Natalia Baranowska

2. Aga Błaszczak

3. Filip Gąsiorowski

4. Barbara Gryczan

5. Miron Grzegorkiewicz

6. Zuzanna Jakubowska

7. Jakub Januszewski

8. Jakub Jasiukiewicz

9. Jakub Kuczyński

10. Sebastian Kwidziński

11. Grażyna Monika Olszewska

12. Gracjana Piechula

13. Andrzej Starszewski

14. Joanna Suppan

15. Patryk Zakrocki

 

Wszystkich, którzy nie znaleźli się na tej liście, zapraszamy do zgłaszania się do II Rundy Konkursu, która rozpocznie się w poniedziałek, 4 maja o godzinie 19.00, a w której mistrzem gry będzie Paweł Łoziński.








Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej