Muzyka Odzyskana. Maestro Michał Klauza zaprasza na niezwykły koncert

Muzyka Odzyskana. Maestro Michał Klauza zaprasza na niezwykły koncert

image
8 maja w Studio Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zaprezentujemy dwa wyjątkowe dzieła – mówi dyrektor artystyczny Orkiestry Polskiego Radia

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz Polskie Radio mają zaszczyt zaprosić na wyjątkowy koncert symfoniczny z okazji 78. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej pod tytułem Muzyka Odzyskana. Dlaczego odzyskana?

Zaraz po II wojnie światowej polska kinematografia mierzyła się z traumą, w świadomości społecznej, Powstania Warszawskiego oraz wydarzeń wojennych. W związku z tym powstał film Robinson warszawski z muzyką Artura Malawskiego. Czasy jednak były takie, że ówczesna władza nie dopuściła do projekcji tego filmu fabularnego. A jedyna kopia została zniszczona. Podjęto próbę przemontowania tego obrazu pod nowym tytułem Miasto nieujarzmione z muzyką Romana Palestera. Kiedy wszyscy myśleli, że film i materiały z nim związane, czyli muzyka, przepadły, w 2020 roku w archiwach Filmoteki Narodowej znaleziono kompletną partyturę muzyki Artura Malawskiego do filmu Robinson Warszawski i rękopis partytury Romana Palestra do Miasta nieujarzmionego, który  zawiera znacznie więcej muzyki niż to, co ostatecznie znalazło się w filmie. I właśnie 8 maja zaprezentujemy Państwu oryginalną muzykę do tych 2 obrazów – tłumaczy maestro Michał Klauza.

Materiał jest dostępny do obejrzenia również na Ninatece.

Dodaje, że podczas koncertu wygłoszona zostanie również prelekcja. – Będziecie mogli Państwo zapoznać się z tą niezwykle ciekawą historią dzieła polskiej kinematografii, które miało szansę być pierwszym po wojnie świadectwem losów Władysława Szpilmana przepracowanych przez Czesława Miłosza Jerzego Andrzejewskiego – konstatuje dyrygent i dyrektor artystyczny orkiestry Polskiego Radia.

Koncertowe zestawienie obu partytur: Malawskiego i Palestra dopełnia historii trudnych wyborów, skomplikowanych czasów, niesprawiedliwych osądów muzyki i jej twórców, a jednocześnie daje melomanom i kinomanom możliwość obcowania z wyśmienitą muzyką filmową obu kompozytorów.

Koncert będzie rejestrowany i udostępniony na stronie Ninateka.pl.

Michał Klauza – dyrygent, absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Ryszarda Dudka oraz studiów podyplomowych w Konserwatorium im. M. Rimskiego-Korsakowa w Sankt Petersburgu w klasie Illii Musina. Od 2015 roku Dyrektor Artystyczny Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie (do maja 2019 Polska Orkiestra Radiowa).

Wstęp

Koncert odbędzie się o godz. 19:00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego przy ul. Modzelewskiego 59 w Warszawie.

Bilety: https://bit.ly/41PYtzV

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej