Polska Nagroda Filmowa Orzeł, przyznawana od 1999 roku przez Polską Akademię Filmową, jest powszechnie uważana za najważniejsze wyróżnienie rodzimej branży. Nominowani, a potem laureaci są wyłaniani w dwuetapowym głosowaniu. Podobnie jak w przypadku Oscarów, nominowanych oraz laureatów Orłów poznajemy w chwili publicznego otwarcia kopert. Oprócz nagród dla najlepszego filmu fabularnego, dokumentalnego oraz serialu, nagradzani są także aktorzy, aktorki, twórczynie oraz twórcy filmowi w aż dziewiętnastu kategoriach. Każdego roku wręczana jest także Nagroda za Osiągnięcia Życia oraz Nagroda Publiczności.
Film Mariusza Wilczyńskiego Zabij to i wyjedź z tego miasta będący koprodukcją Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego został nagrodzony Orłami w czterech kategoriach, w tym w najważniejszej, dla najlepszego filmu. Dostał też nagrodę za najlepszy scenariusz oraz otrzymał statuetki w dwóch nagrodach związanych z dźwiękiem: Tadeusz Nalepa został uznany za autora najlepszej muzyki, a Franciszek Kozłowski – najlepszego udźwiękowienia filmu.
W kategorii Najlepsza scenografia została nagrodzona inna koprodukcja FINA, film Dolina bogów (reż. Lech Majewski). Autorami scenografii do tego filmu są Christopher Demuri oraz sam Lech Majewski.
Kronika dzieciństwa i młodości
Animacja Mariusza Wilczyńskiego to przyprawiająca o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju, wywoływanie duchów ludzi i miejsc, terapeutyczna opowieść o rodzinie i wzruszający hołd dla przyjaźni. To pełnometrażowy debiut pierwszego polskiego twórcy animacji. Film Wilczyńskiego wskrzesza dzieciństwo z całym jego bagażem udręk i zachwytów, przywołuje tych, którzy odeszli, by dać im nowe życie. Zanurzony w przywołanych z pamięci detalach, barwach, dialogach, dźwiękach, sytuacjach, głosach, Zabij to… staje się kroniką PRL-owskiego dzieciństwa i młodości przeżytej w czasach transformacji, opowieścią o zmieniającej się Polsce, o szarzyźnie nieoczekiwanie nabierającej rumieńców.
Pokazywany premierowo na Berlinale i wyróżniony na festiwalu w Annency Zabij to… może również poszczycić się obsadą, jakiej nie miała żadna polska produkcja. Postaciom z animacji Wilczyńskiego głosu użyczyli między innymi Barbara Krafftówna, Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Krystyna Janda, Gustaw Holoubek, Anna Dymna, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka czy Małgorzata Kożuchowska. Wielu z nich autor zdążył nagrać w ostatniej chwili.
Oto pełna lista nagrodzonych
NAJLEPSZY FILM
Zabij to i wyjedź z tego miasta, reż. Mariusz Wilczyński
NAJLEPSZY FILM EUROPEJSKI
Nędznicy, reż. Lajd Ly
NAJLEPSZY FILMOWY SERIAL FABULARNY
Król, reż. Jan P. Matuszyński
NAJLEPSZA REŻYSERIA
Jan Holoubek – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy
NAJLEPSZY SCENARIUSZ
Mariusz Wilczyński – Zabij to i wyjedź z tego miasta
NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA KOBIECA
Agata Kulesza – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy
NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA MĘSKA
Piotr Trojan – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy
NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA KOBIECA
Kinga Preis – Jak najdalej stąd
NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA MĘSKA
Jan Frycz – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy
NAJLEPSZE ZDJĘCIA
Piotr Sobociński jr – Jak najdalej stąd
Michał Englert – Śniegu już nigdy nie będzie
NAJLEPSZA SCENOGRAFIA
Christopher Demuri, Lech Majewski – Dolina Bogów
NAJLEPSZA CHARAKTERYZACJA
Liliana Gałązka, Mirela Zawiszewska – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy
NAJLEPSZE KOSTIUMY
Katarina Štrbová-Bieliková – Szarlatan
NAJLEPSZA MUZYKA
Tadeusz Nalepa – Zabij to i wyjedź z tego miasta
NAJLEPSZY DŹWIĘK
Franciszek Kozłowski – Zabij to i wyjedź z tego miasta
NAJLEPSZY MONTAŻ
Rafał Listopad – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy
ODKRYCIE ROKU
Jan Holoubek – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy
NAJLEPSZY FILM DOKUMENTALNY
Wieloryb z Lorino, reż. Maciej Cuske
NAGRODA PUBLICZNOŚCI
Hejter, reż. Jan Komasa
ORZEŁ ZA OSIĄGNIĘCIA ŻYCIA
Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz