Orły | Polskie Nagrody Filmowe 2022

Orły | Polskie Nagrody Filmowe 2022

image

Po spowodowanej pandemią przerwie, FESTIWAL ORŁÓW wraca do kina i tradycyjnej formuły spotkań. Po raz pierwszy w historii, ze względu na ograniczoną obostrzeniami liczbę miejsc w kinie, będzie można je również śledzić online na profilu Orłów na Facebooku. Transmisje, które będą odbywały się po każdym wieczornym seansie zostaną zrealizowane we współpracy z AMA FILM ACADEMY.

Festiwal Orłów 2022 zainauguruje spotkanie z twórcami i projekcja filmu dokumentalnego Krafftówna w krainie czarów w reżyserii Macieja Kowalewskiego i Piotra Konstantinowa, zrealizowanego w ubiegłym roku w oparciu o rozmowy, które z Barbarą Krafftówną przeprowadził scenarzysta filmu Remigiusz Grzela. W ten szczególny sposób Polska Akademia Filmowa uhonoruje zmarłą pod koniec stycznia br. aktorkę, która na stałe zapisała się w historii polskiej kinematografii wspaniałymi kreacjami w filmach m.in. Wojciecha Jerzego Hasa, Andrzeja Wajdy czy Janusza Morgensterna oraz niezapomnianymi występami w Kabarecie Starszych Panów. Po seansie z publicznością spotkają się reżyserzy filmu, pisarz i dramaturg Remigiusz Grzela oraz autor zdjęć Bartosz Piotrowski.

W programie Festiwalu Orłów 2022 znalazły się m.in. polski kandydat do Oscara – Żeby nie było śladów laureata Orlów z 2021 i 2017 roku Jana P. Matuszyńskiego. Widzowie będą mogli obejrzeć również nagrodzony Złotymi Lwami na festiwalu w Gdyni obraz Wszystkie nasze strachy w reżyserii Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta, Powrót tamtych dni Konrada Aksinowicza z przejmującą rolą Macieja Stuhra, głośny debiut Jakuba Michalczuka Teściowie czy nowy obraz laureatki Orłów z 2016 roku Kingi Dębskiej Zupa Nic. Nie zabraknie również Wesela wielokrotnie nagradzanego Orłami Wojciecha Smarzowskiego, filmu laureatki Orłów Doroty Kędzierzawskiej Żużel i Sweat Magnusa von Horna, który pokazywany był podczas oficjalniej selekcji na festiwalu w Cannes. Festiwal Orłów 2022 będzie również doskonałą okazją by przypomnieć sobie Magnezję Macieja Bochniaka, Bo we mnie jest seks Katarzyny Klimkiewicz czy europejską koprodukcję Aida w reżyserii Jasmili Žbanić.

Między 4 lutego a 4 marca, po wieczornych seansach, widzowie będą mogli spotkać się i porozmawiać m.in. z Dawidem Ogrodnikiem (Najmro. Kocha, kradnie, szanuje), Wojciechem Mecwaldowskim (Śmierć Zygielbojma) Agatą Buzek i Łukaszem Grzegorzkiem (Moje wspaniałe życie), Pawłem Łozińskim (Film balkonowy), Kacprem Lisowskim i Iwoną Harris (Sędziowie pod presją), Magdaleną Koleśnik (Sweat), Weroniką Książkiewicz (Powrót do tamtych dni), Piotrem Głowackim (Mistrz), Adamem Woronowiczem (Zupa Nic), Bartoszem Blaschke i Małgorzatą Foremniak (Sontata) czy Wojciechem Solarzem i Romą Gąsiorowską (Amatorzy).

Pełny program projekcji i festiwalowych spotkań znajduje się na stronie www.pnf.pl.

Gospodarzem Festiwalu Orłów 2022 będzie Kino Iluzjon. Spotkania poprowadzą dziennikarze: Anna Serdiukow, Rafał Pawłowski, Artur Cichmiński i Artur Zaborski.

 

IlustracjaL kadr z filmu Krafftówna w krainie czarów

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej