Pokaz filmu „Jeszcze tylko ten las” oraz debata „Holokaust w polskim kinie współczesnym"

Pokaz filmu „Jeszcze tylko ten las” oraz debata „Holokaust w polskim kinie współczesnym"

image

25 sierpnia, w środę o godzinie 19.00, zapraszamy na Wałbrzyską 3/5 na pokaz filmu „Jeszcze tylko ten las” Jana Łomnickiego a następnie o 20.30 na debatę „Holokaust w polskim kinie współczesnym” z udziałem: Mateusza Wernera, Hanny Węgrzynek, Katarzyny Mąki-Malatyńskiej i Mikołaja Mirowskiego. Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy.
 

W debacie wezmą udział goście: Mateusz Werner, filozof kultury, eseista i krytyk filmowy, Hanna Węgrzynek, wicedyrektor Muzeum Getta Warszawskiego, autorka publikacji o tematyce dziejów Żydów w Polsce, Mikołaj Mirowski, historyk, publicysta, redaktor naczelny „Pleografu” i Katarzyna Mąka-Malatyńska, filmoznawczyni, wykładowca w Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, autorka książki Widok z tej strony. Przedstawienia Holocaustu w polskim filmie. Transmisja debaty odbędzie się na żywo o godzinie 20:30 na portalu Ninateka.pl.
Jeszcze tylko ten las, reż. Jan Łomnicki, 1991, 86 min.
Warszawa, 1942 rok, czasy niemieckiej okupacji i warszawskiego getta. Starsza kobieta, Kulgawcowa (obsypana za tę rolę nagrodami Ryszarda Hanin), która przed wojną była praczką w domu inteligenckiej rodziny żydowskiej, ryzykując życiem, podejmuje się za pieniądze wyprowadzić nastoletnią córkę swojej byłej pracodawczyni z getta i odstawić ją do bezpiecznego schronienia na wsi. Następnego dnia po tym, jak udaje im się wydostać na stronę aryjską, w pociągu wiozącym je na wieś, trafiają na szmalcownika, który domaga się pieniędzy. Wtedy z opałów ratuje je młody mężczyzna. Dalej Kulgawcowa i Rutka idą pieszo; są już blisko miejsca przeznaczenia, od którego dzieli je tylko tytułowy las, gdy trafiają na niemiecki patrol. Jak zachowa się nie ukrywająca obecnie niechęci do Żydów kobieta, kiedy będzie już jasne, że sytuacja jest beznadziejna?

Wydarzenie organizowane w ramach 18. edycji Festiwalu Warszawa Singera.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Zachęcamy, by rezerwować wcześniej miejsce wypełniając formularz. Niewykorzystane rezerwacje będą uwalniane na 15 minut przed rozpoczęciem wydarzenia.

 
Zasady bezpieczeństwa
Drodzy Goście,

dokładamy wszelkich starań, aby podczas wydarzeń FINA zapewnić Wam bezpieczeństwo, dlatego prosimy o przestrzeganie następujących zasad:
– zapoznaj się z Regulaminem uczestnictwa w otwartych dla publiczności wydarzeniach FINA
– pamiętaj wydrukować i wypełnić obowiązkowe oświadczenie o stanie zdrowia; oświadczenie jest dostępne również w siedzibie FINA
– pamiętaj o konieczności zakrywania ust i nosa, gdy przebywasz na terenie FINA
– szatnia jest nieczynna do odwołania
– zachowuj dystans od pozostałych gości
– zajmij miejsce wyznaczone przez obsługę FINA
– obowiązuje zakaz jedzenia i picia na salę audiowizualną
– jeśli masz objawy zakażenia zostań w domu
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości – prosimy o kontakt z recepcją pod adresem bog@fina.gov.pl lub numerem tel.: 22 380 49 95 (od wt. do pt. w godzinach 9–17).

 

 

[ninja_form id=113]

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej