Ten egzotyczny melodramat i jednocześnie film sensacyjny oparty na literackim pomyśle Antoniego Marczyńskiego to jeden z pierwszych polskich filmów interwencyjnych i społecznie zaangażowanych, łączący ważny temat z atrakcyjną, sensacyjną fabułą. Szlakiem hańby w reżyserii Mieczysława Krawicza i Alfreda Niemirskiego zrealizowano z inspiracji Polskiego Komitetu Walki z Handlem Kobietami i Dziećmi. Cześć zdjęć do filmu powstała w międzywojennej Gdyni.
Film opowiada o losach wiejskiej dziewczyny, Marysi, która pada ofiarą międzynarodowego gangu handlarzy kobietami. Oszuści, działając aktywnie między innymi w warszawskiej szkole tanecznej, kuszą dziewczęta wizją angażu do amerykańskiego filmu. Wyprawiają je statkiem do Brazylii, gdzie czeka je praca w domu publicznym. Przestępcy nie wiedzą, że wśród uczennic jest tajna agentka policji…
Festiwalowy pokaz filmu w czwartek, 23 września, zyska wyjątkową oprawę muzyczną. Tomasz Chyła Quintet zaprezentuje improwizacje oparte na współczesnej muzyce eksperymentalnej. Materiał ten przygotowany został specjalnie na potrzeby Festiwalu.
Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie www.festiwalgdynia.pl. W sprzedaży są już bilety na pojedyncze seanse.
46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w terminie 20-25 września 2021 roku w Gdyni.
Ilustracja: kadr z filmu Szlakiem hańby, reż. Mieczysław Krawicz