Stałym elementem cyklu są spotkania z filmowymi twórcami. Ich pomysłodawcą i prowadzącym spotkania jest filmoznawca Michał Dondzik. Odbywają się one co miesiąc, zawsze w czwartki o godzinie 18.
Pierwsze z nich dotyczyło niedawnej premiery filmu Jacka Bławuta Orzeł. Ostatni patrol. 19 stycznia odbyła się dyskusja z reżyserem i montażystami obrazu, Bartłomiejem Piaskiem i Piotrem Wójcikiem, nagrodzonymi podczas ostatniego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Sala Ziemia Obiecana, gdzie odbywają się spotkania, ma wyjątkową akustykę, co można było docenić podczas pokazu filmu tak precyzyjnie zmontowanego i skomponowanego dźwiękowo. Widzowie w trakcie rozmowy przyznawali, że dali się wciągnąć bez reszty w jego gęstą atmosferę.
Odsłona druga: „Życie rodzinne”
9 lutego zaprezentowaliśmy arcydzieło sprzed półwieku, które nadal zadziwia poziomem reżyserii, aktorstwa i doskonałych zdjęć Witolda Sobocińskiego. Życie rodzinne Krzysztofa Zanussiego po latach zwraca uwagę znakomicie poprowadzonym tematem, a także wyrażoną obrazem krytyką otaczającej rzeczywistości. W filmie występuje para wybitnych aktorów teatralnych: Jan Kreczmar, znany miłośnikom filmów z Szyfrów Wojciecha Hasa i rzadko goszcząca na ekranie Halina Mikołajska, która zagrała potem u Zanussiego w Bilansie kwartalnym i Barwach ochronnych. Ale pierwsze skrzypce grają młodzi: debiutująca tą rolą fenomenalna Maja Komorowska i dwaj uznani gwiazdorzy filmowi – Daniel Olbrychski i Jan Nowicki. Skupiony i wyciszony Olbrychski stworzył tu jedną ze swoich wybitnych ról, prezentującą go jako świetnego aktora współczesnego. Jan Nowicki, którego niedawno pożegnaliśmy – pokazał swego bohatera w poruszający sposób. Podczas spotkania gościliśmy wielkie gwiazdy – Maję Komorowską i Daniela Olbrychskiego, którzy wspominali zmarłych kolegów i plan filmowy. Krzysztof Zanussi opowiadał w nagraniu o rozmaitych perypetiach związanych z kręceniem zdjęć. Z widowni padły propozycje, by reżyser nakręcił film, gdzie oboje aktorzy zagraliby nestorów rodu.
23 marca zapraszamy na spotkanie z muzyką filmową Henryka Kuźniaka, jednego z najbardziej zasłużonych kompozytorów polskiego kina. Poza pełnometrażowym filmem Kobieta z prowincji w reżyserii Andrzeja Barańskiego obejrzymy filmy krótkometrażowe tego reżysera: Warzywniak 360 i Wypracowanie.