Każda edycja Olimpiady skupiona jest wokół innego zagadnienia, w tym roku szkolnym brzmi ono: „Kino a inne sztuki”. Olimpiada będzie składać się z trzech etapów: eliminacji szkolnych (18 listopada 2021 r.), zawodów okręgowych (14 stycznia 2022 r.) oraz zawodów centralnych (25-26 marca 2022 r.). Na laureatów czekają: roczne stypendium na studia w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz indeksy na uczelnie w całej Polsce – na różne kierunki od filmoznawstwa, przez dziennikarstwo po organizację produkcji filmowej, jak również akredytacje na festiwale filmowe (m.in. Krakowski Festiwal Filmowy, Nowe Horyzonty we Wrocławiu i Dwa Brzegi w Kazimierzu nad Wisłą), książki oraz filmy na DVD.
Olimpiada Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej to jedyna tego rodzaju interdyscyplinarna inicjatywa edukacyjna o zasięgu ogólnopolskim. Młodzież może sprawdzić swoją wiedzę z zakresu filmu i mediów, ale także zmierzyć się z rozwijającym kreatywność zadaniem projektowym. Jednym z zadań finałowych jest przeprowadzanie wywiadu z gościem specjalnym! W poprzednich edycjach byli to m.in.: Aleksandra Konieczna, Piotr Domalewski, Agnieszka Grochowska, Łukasz Simlat, Gabriela Muskała, Kinga Dębska.
Olimpiada dwukrotnie została doceniona przez Polski Instytut Sztuki Filmowej nominacją do nagrody w kategorii edukacji filmowej.
Przygotowania do Olimpiady w znaczący sposób ułatwią dwie publikacje:
- Informator, w którym znajdują się m.in. bibliografia, filmografia, harmonogram, regulamin. Informator dostępny jest TUTAJ.
- Poradnik dla uczniów i nauczycieli – znajdują się
w nim m.in.: opracowane zagadnienia z zakresu tematycznego, pytania ze wcześniejszych edycji, ćwiczenia do przeprowadzenia na lekcji. Poradnik dostępny jest TUTAJ.
Przygotowania do Olimpiady polecamy rozpocząć od wykładu pt. „Kino a inne sztuki”, który wygłosił prof. dr hab. Wojciech Otto LINK.
Więcej informacji:
fina.gov.pl/projekty/olimpiada-2021/
tel. 22 182 47 63
e-mail: olimpiada@fina.gov.pl
Organizator:
Patronat honorowy: