Wajda | Wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie

Wajda | Wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie

image

„Wajda” to wyjątkowa ekspozycja, która w kompleksowy i wielowymiarowy sposób ukazuje dorobek artystyczny najwybitniejszego polskiego reżysera. Wśród eksponatów znalazły się unikatowe obiekty pochodzące z naszych zbiorów: fotosy i werki, nuty, projekty scenograficzne, archiwalia, nagrody oraz materiały literackie, zarówno do ukończonych, jak i do niezrealizowanych dzieł twórcy „Popiołu i diamentu”.

Na szczególną uwagę zasługują niezrealizowane projekty Andrzeja Wajdy. Rzucają nowe światło na dorobek tego wyjątkowego artysty i uzupełniają białe plamy w jego filmografii. W zbiorach FINA znajdują się materiały do ponad trzydziestu tytułów, których reżyser nie zdołał przenieść na ekran. Są wśród nich pozycje słynne i opisane przez badaczy kina, takie jak „Przedwiośnie” czy „Jesteśmy sami na świecie”. Są też projekty niemal zapomniane, choć często zaskakujące lub posiadające niezwykłą historię – „Pamiętniki Jana Chryzostoma Paska”, „Stachura” czy „Inwazja z Aldebarana”.

W okresie trwania wystawy na stronach FINA zaprezentujemy krótkie informacje na temat wybranych niezrealizowanych filmów Wajdy – filmów, których nie można niestety zobaczyć… ale można o nich poczytać. Wkrótce – domy z betonu i miłość, która nie dostała szansy, czyli „Blokowisko” Andrzeja Wajdy i Jerzego Gruzy.
Więcej informacji
Strona Muzeum Narodowego w Krakowie

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej