W ramach pierwszego spotkania uczestnicy obejrzeli początki kina na ziemiach polskich, filmy: Pruska kultura (1908), Bestia (1917), Ludzie bez jutra (1919) oraz wysłuchali wykład dr. Piotra Kurpiewskiego.
W ramach APF realizowane są zajęcia dla studentów i wolnych słuchaczy w kinach i na uczelniach w wielu miastach, m.in. w Warszawie, Łodzi i Gdańsku. Przede wszystkim jest to dwuletni kurs historii polskiego filmu fabularnego, który inaugurację miał w 2009 roku. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu, składają się z godzinnych wykładów, projekcji filmów i spotkań z twórcami.
Program kursu
Program, składający się z ponad stu tytułów i rozłożony na cztery semestry, obrazuje dorobek polskiego kina fabularnego w szerokim spektrum nazwisk, gatunków i tematów. Podstawą ich wyboru były dopełniające się kryteria: rangi osiągnięć i poszukiwań artystycznych oraz szczególnie życzliwego przyjęcia przez widownię. Chronologiczna konstrukcja programu ułatwia poznanie tendencji dominujących w danym okresie i kierunków rozwojowych. (…) Akademia Polskiego Filmu uzupełnia humanistyczne programy wyższych uczelni, jednocześnie pełniąc funkcje wolnej wszechnicy. Otwiera się przed tymi wszystkimi, którzy chcieliby scalić i pogłębić historyczną wiedzę o rodzimym filmie – napisał dr Rafał Marszałek, konsultant naukowy Akademii.
Wykładowcami są profesorowie i doktorzy z wielu uniwersytetów z całej Polski. Każde zajęcia prowadzone są przez inną osobę, znawcę danego tematu.
Dodatkowe informacje
Więcej informacji na stronie Akademii Polskiego Filmu.
Można również dołączyć do cyklicznego wydarzenia na Facebooku.
Wstęp
Bilety na poszczególne zajęcia: 10 zł
Karnet na cały semestr: 100 zł
Bilety i karnety dostępne w kasie kina Iluzjon od poniedziałku do piątku w godzinach 1400-20:30. W sobotę i w niedzielę zapraszamy godzinę przed pierwszym seansem.
Ilustracja: kadr z filmu Pan Tadeusz, reż. R. Ordyński, 1928