19. Święto Niemego Kina — Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny

19. Święto Niemego Kina

W tym roku Święto Niemego Kina odbywa się już po raz 19.

Tradycją jest otwieranie Święta filmem polskim. Tym razem będzie to Tajemnica Starego Rodu Emila Chaberskiego i Zbigniewa Gniazdowskiego z 1928 roku – dramat z królową polskiego ekranu Jadwigą Smosarską w podwójnej roli.


W sekcji Nieme kino ukraińskie zaprezentujemy dwa filmy kijowskiego reżysera Michaiła Kaufmana, do niedawna zapomnianego twórcy, który przez większość kariery niesłusznie pozostawał w cieniu swego brata, Dżigi Wiertowa. Do obu filmów zagrają zespoły muzyczne z Ukrainy.


W sekcji Nieme kino od kuchni będziemy świętować przypadająca w tym roku setną rocznicę wprowadzenia taśmy 16mm. Będzie to rzadka okazja, by zobaczyć na wielkim ekranie filmy wyświetlane z szesnastki.


Ponadto zaprezentujemy filmy, w których ważne role grały zwierzęta i przypomnimy dawne „psie” gwiazdy niemego kina, m.in. Jean, Cameo, czy największego gwiazdora filmów przygodowych, wilczura Rin-Tin-Tina. Miłośnicy koni czy słoni także znajdą w tej sekcji coś dla siebie.


Jak co roku pamiętamy także o naszych najmłodszych widzach. Poza slapstickowymi komediami z udziałem zwierząt pokażemy komediodramat dziecięcy: pierwszą ekranizację znanej amerykańskiej powieści dla młodzieży Penrod i Sam.


W programie znajdą się także wspaniałe, do dziś wzruszające i trzymające w napięciu dramaty i melodramaty, jak Demon Cyrku Toda Browninga, Pierwszy kochanek Clarence’a Browna czy Ludzie bez jutra Aleksandra Hertza.

Pełna informacja o tegorocznym Święcie Niemego Kina znajduje się na oficjalnej stronie festiwalu.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej