„40-latek. Kulisy kultowego serialu” | Spotkanie z autorem książki i film

„40-latek. Kulisy kultowego serialu” | Spotkanie z autorem książki i film

kadr z filmu „Motylem jestem, czyli romans 40-latka”, reż. Jerzy Gruza
kadr z filmu „Motylem jestem, czyli romans 40-latka”, reż. Jerzy Gruza
Zapraszamy do Kina Iluzjon na rozmowę Piotra Śmiałowskiego z Rafałem Dajborem, autorem książki 40-latek. Kulisy kultowego serialu” oraz pokaz filmu "Motylem jestem, czyli romans 40-latka" w reżyserii Jerzego Gruzy


Program


Spotkanie z autorem książki „40-latek. Kulisy kultowego serialu”


Choć od premiery 40-latka minęło prawie 50 lat, wciąż uznawany jest on za jedną z najlepszych polskich produkcji telewizyjnych i cieszy się niesłabnącą sympatią widzów. W swojej nowej książce Rafał Dajbor przedstawia czytelnikom kulisy powstawania serialu i próbuje dotrzeć do źródeł jego kultowego statusu, a także zrozumieć wpływ jednej z ulubionych komedii obyczajowych Polaków na kulturę popularną.


Piotr Śmiałowski –
doktor nauk humanistycznych UJ, filmoznawca i dziennikarz filmowy. W latach 2004-2019 stały współpracownik miesięcznika „Kino”. Od 2009 roku współpracownik portalu Fototeka Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego oraz Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. Publikował także w „Ekranach”, „Images” i „Pleografie”. Przeprowadził ponad sto wywiadów z twórcami polskiego kina. Autor monografii „Tadeusz Janczar. Zawód: aktor” (2007), wywiadu rzeki z reżyserem Tadeuszem Chmielewskim „Jak rozpętałem polską komedię filmową” (2012) oraz książki „Niewidzialne filmy. Uparci debiutanci” (2018) o niezrealizowanych projektach debiutów fabularnych Wojciecha Jerzego Hasa, Janusza Morgensterna oraz Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego.


Rafał Dajbor – aktor i dziennikarz. Od 2002 roku występuje w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Zagrał kilkadziesiąt niewielkich ról w polskich filmach i serialach, z czego największą popularność przyniosła mu postać ekologa Tomasza „Małego” Tusiewicza w Klanie. Kieruje fundacją Drugi Plan, która za cel stawia sobie ocalenie od zapomnienia mistrzów epizodu polskiego kina i telewizji. Autor świetnie przyjętej przez czytelników książki "Jak u Barei, czyli kto to powiedział", która odkryła kulisy powstawania kultowych scen kina Stanisława Barei oraz jej kontynuacji - "Mój mąż jest z zawodu dyrektorem, czyli Jak u Barei 2".


Po rozmowie zapraszamy na film „Motylem jestem, czyli romans 40-latka” Jerzego Gruzy.


„Motylem jestem, czyli romans 40-latka”, reż. Jerzy Gruza, 88 min, 1976, Polska

Inżynier Stefan Karwowski kieruje pracą na jednym z odcinków budowy Dworca Centralnego. Pewnego dnia zostaje wezwany do ministra Zawodnego i dowiaduje się, że został wytypowany do telewizyjnego programu "Człowiek miesiąca". Na planie programu Karwowski poznaje popularną piosenkarkę Irenę Orską, dla której traci głowę. Stefan coraz rzadziej pojawia się na budowie, za to coraz częściej za to bierze udział w występach estradowych, udziela wywiadów i przebywa w towarzystwie Ireny.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej