„Biały ślad”, reż. Adam Krzeptowski (z muzyką na żywo) | 25. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu

„Biały ślad”, reż. Adam Krzeptowski (z muzyką na żywo)

Wstęp bezpłatny. Pokaz z muzyką na żywo odbędzie się na terenie Starego Browaru, ul. Browarna 7 w Zwierzyńcu.


„Biały ślad”, reż. Adam Krzeptowski, 70 min, 1932, Polska


Na skraju tatrzańskiej wsi, w chacie po rodzicach, mieszka rodzeństwo – Zośka i Władek. Przez cały tydzień ciężko pracują, a w niedzielę, odświętnie ubrani, idą do kościoła. Zośka spotyka tam Jaśka, w którym jest skrycie zakochana. Ale Jasiek darzy uczuciem Hankę, która po ukończeniu szkoły, wróciła w rodzinne strony. Hanka jednak zainteresowana jest Andrzejem, świetnym narciarzem.


„Biały ślad” to największy sukces Adama Krzeptowskiego, Górala i fotografa, który w latach 20. prowadził w  Zakopanem zakład fotograficzny i jak nikt potrafił uchwycić w obiektywie piękno Tatr. W 1930 roku zaczął kręcić filmy, początkowo krótkometrażowe dokumenty, a potem także pełnometrażowe fabuły.


Film reprezentował Polskę na pierwszym festiwalu w Wenecji, gdzie odbyła się jego prapremiera. Mimo iż fabuła filmu jest przeciętna, międzynarodową publiczność zachwyciły zapierające dech w piersiach plenery tatrzańskie. W późniejszych latach sceny plenerowe z „Biały ślad” były wykorzystywane w innych filmach, których akcja toczyła się w górach: „Drugiej młodości” i „Sportowcu mimo woli”.


Film został odrestaurowany cyfrowo przez FINA w związku z 90 rocznicą jego premiery. Podstawą prac była przedwojenna kopia dystrybucyjna na taśmie nitro, a jako materiałów uzupełniających użyto fragmentów kopii roboczej oraz kontrnegatywów aceto, wykonanych w 1971 i 1981 roku. Dzięki digitalizacji materiału z  oryginalnej przedwojennej taśmy, obecnie możemy zaprezentować film w znacznie lepszej jakości, niż dotychczas.



Pokaz filmu z muzyką na żywo

Zagrają Jarosław Bester, światowej sławy akordeonista związany z unikatową wytwórnią Tzadik Johna Zorna, oraz Ryszard Pałka, uznany perkusista, perkusjonalista i wibrafonista. Muzyka do filmu będzie głównie improwizowana, co zapewni niepowtarzalne wrażenia, ale w programie znajdą się także aranżacje kompozycji Johna Zorna i Jarosława Bestera. Duet ten z pewnością dostarczy widzom niezapomnianych przeżyć, łącząc archiwalny obraz filmowy ze współczesną mistrzowską muzyką.



Jarosław BESTER

Akordeonista i kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, doktor sztuk muzycznych, laureat wielu międzynarodowych oraz ogólnopolskich konkursów akordeonowych.

Jest twórcą Bester Quartet (dawniej The Cracow Klezmer Band ) jedynego w Polsce zespołu na stałe współpracującego z prestiżową nowojorską wytwórnią Tzadik Johna Zorna.

W swej grze łącząc doświadczenia wyniesione z muzyki klasycznej z wieloma innymi stylami oraz zastosowaniu czytelnych form improwizacyjnych osiąga niezwykle energetyczną mieszankę ukazującą niespotykane dotąd możliwości barwowe jak i techniczne akordeonu. Dzięki temu jest uznawany za jednego z najoryginalniejszych muzyków na świecie.



Ryszard Pałka

absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Współpracował z wieloma muzykami z Polski i z zagranicy między innymi z: Januszem Muniakiem, Leszkiem Możdżerem, Pawłem Kaczmarczykiem, Dominikiem Wanią, Jazz Band Ball Orchestra, Tomem Pereira (USA), Terence Ngassa. Posiada również wieloletnie doświadczenie na scenie popowej.

Obecnie jest perkusistą zespołu Bester Quartet, spełnia się również w roli realizatora dźwięku oraz współproducenta we własnym studiu nagrań. Zajmuje się działalnością edukacyjną.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej