II Festiwal JAZZ W FILMIE.PL — Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny

II Festiwal JAZZ W FILMIE.PL

Druga edycja festiwalu poświęconego muzyce jazzowej w polskiej kinematografii już na przełomie listopada i grudnia w siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego przy ul. Wałbrzyskiej 3/5. II Festiwal JAZZ W FILMIE.PL organizowany przez Fundację Popularyzacji Muzyki Jazzowej EuroJAZZ to niepowtarzalna okazja dla wszystkich miłośników jazzowej muzyki filmowej. Podczas trzydniowego festiwalu zobaczymy najciekawsze polskie filmy – od animacji i krótkich metraży, po filmowe fabuły, w których muzyka jazzowa stanowi ważną muzyczną ilustrację. Wstęp wolny!

Festiwal JAZZ W FILMIE.PL jest to jedyny w Polsce festiwal kompleksowo zajmujący się prezentacją dzieł polskiej kinematografii wykorzystujących muzyczne ilustracje tworzone przez polskich jazzmanów. Ten bardzo szczególny dział historii polskiego kina, którego początki sięgają połowy lat 50. kiedy to uwolniony z symbolicznych „katakumb” polski jazz rozpoczął swoją przygodę z filmem. Jazzmani i filmowcy stali się jedną rodziną, a polskie kino zyskało dodatkowy atut – ścieżki dźwiękowe tworzone przez najwybitniejszych przedstawicieli rodzimego środowiska jazzowego od Jerzego Matuszkiewicza i Andrzeja Kurylewicza po Komedę i Tomasza Stańko.

Tegoroczna edycja Festiwalu JAZZ W FILMIE.PL konsekwentnie realizuje założenia programowe całego wydarzenia ogłoszone podczas inauguracyjnego festiwalu w roku 2022. Najważniejsze z nich, oprócz promocji i prezentacji wybranych obrazów, to: eksponowanie dorobku polskiego jazzu w kontekście rozwoju polskiej filmografii jazzowej, odszukiwanie i ponowna repremiera zapomnianych dzieł polskich twórców filmowych we wszystkich odmianach gatunkowych oraz prezentacja osiągnięć ostatnich lat historii polskiego kina w ramach tzw. premier festiwalowych i organizacja wieczorów kompozytorskich poświęconych wybranym kompozytorom – często ważnym postaciom w historii polskiego jazzu.

Tego roku, bohaterem spotkania monograficznego będzie zmarły w roku 2022 znakomity polski saksofonista jazzowy, kompozytor, aranżer i bandleader Zbigniew Namysłowski. W ramach spotkania pokazane zostaną, dziś już mało znane filmy z muzyką tworzoną przez artystę na potrzeby filmowych ścieżek muzycznych. Obszerny blok filmów animowanych zaplanowany jest drugiego dnia festiwalu. Przypomnimy najważniejsze dzieła ilustrowane muzyką jazzową tworzoną m.in. przez Adama Makowicza, Andrzeja Przybielskiego, Tomasza Stańko, Komedę i Jerzego Matuszkiewicza. Wśród twórców filmowych pojawią się m.in. nazwiska Mirosława Kijowicza, Piotra Dumały i Mariusza Wilczyńskiego. Festiwalową premierą w roku 2023 stanie się tegoroczna premiera debiutantki Agnieszki Iwańskiej przedstawiająca filmowy portret wybitnej wokalistki jazzowej Urszuli Dudziak.

Festiwal to nie tylko pokazy filmowe. To także spotkania, rozmowy i spotkania z twórcami. Gośćmi festiwalu byli Janusz Majewski, Michał Urbaniak, Feliks Falk i Tomasz Lach. Tym razem na rozmowy o związkach kina i muzyki jazzowej zaprosiliśmy Michała Wilczyńskiego i Urszulę Dudziak, którzy opowiedzą o swoich związkach z polską filmografią jazzową.

Wstęp


Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Aby mieć pewność wejścia danego dnia, należy wypełnić odpowiedni formularz udostępniony poniżej.

Program



29 listopada (środa)


Aby zarejestrować się, prosimy o wypełnienie
formularza.
Osobom, które się nie zarejestrowały, udostępnimy niewielką pulę wejściówek na miejscu, bezpośrednio przed startem wydarzenia.



godz. 19.00 WIECZÓR KOMPOZYTORSKI: ZBIGNIEW NAMYSŁOWSKI

- oficjalne otwarcie festiwalu


- wprowadzenie: Andrzej Winiszewski


- „Namysłowski”, reż. Tomasz Lengren, muz. Zbigniew Namysłowski, 1978


- „Plamuz”, reż. Zbigniew Rybczyński, muz. Zbigniew Namysłowski, 1973


- „Ukryty w słońcu”, reż. Jerzy Trojan, muz. Zbigniew Namysłowski, 1980



30 listopada (czwartek)


Aby zarejestrować się, prosimy o wypełnienie
formularza.
Osobom, które się nie zarejestrowały, udostępnimy niewielką pulę wejściówek na miejscu, bezpośrednio przed startem wydarzenia.



godz. 19.00 OD KOMEDY DO WILCZYŃSKIEGO, CZYLI JAZZ W HISTORII POLSKIEJ SZKOŁY ANIMACJI

- wprowadzenie: Andrzej Winiszewski


- „Kwartecik”, reż. Edward Sturlis, muz. Jerzy Matuszkiewicz (7 min), 1965


- „Klatki”, reż. Mirosław Kijowicz, muz. Krzysztof Komeda (8 min), 1966


- „Wiklinowy kosz”, reż. Mirosław Kijowicz, muz. Krzysztof Komeda (8 min), 1967


- „Science Fiction”, reż. Mirosław Kijowicz, muz. Tomasz Stańko (8 min), 1970


- „Plugawe słowo”, reż. Alina Maliszewska, muz. Adam Makowicz (7 min), 1973


- „Lykantropia”, reż. Piotr Dumała, muz. Aleksander Korecki, Andrzej Przybielski (5 min), 1981


- „From the Green Hill”, reż. Mariusz Wilczyński, muz. Tomasz Stańko (6 min), 1999


- „Niestety”, reż. Mariusz Wilczyński, muz. Tomasz Stańko (13 min), 2004


- „Tytus, Romek i A’Tomek” – odc. 1/2 – „Narodziny Tytusa”, reż. Krzysztof Giersz (11 min), 1989 - spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim



1 grudnia (piątek)



Aby zarejestrować się, prosimy o wypełnienie formularza.
Osobom, które się nie zarejestrowały, udostępnimy niewielką pulę wejściówek na miejscu, bezpośrednio przed startem wydarzenia.




godz. 19.00 URSZULA DUDZIAK. AMERYKAŃSKI SEN


- wprowadzenie: Andrzej Winiszewski


- premiera festiwalowa: „Ula”, reż. Agnieszka Iwańska, 2023


- spotkanie z Urszulą Dudziak i Agnieszką Iwańską



2 grudnia (sobota)


Impreza towarzysząca dla dzieci: jazz w kreskówkach


Czas: 2.12, godz. 12.00
Miejsce: PROM Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23, Warszawa

Bilety wstępu są do kupienia na stronie Promu Kultury


- wprowadzenie: Andrzej Winiszewski

- „Pan Słoń”, reż. Teresa Badzian, muz. Jerzy Matuszkiewicz (7 min), 1960

- „Klocki”, reż. Teresa Badzian, muz. Jerzy Matuszkiewicz (10 min), 1967

- „Fantastyczna podróż”, reż. Alina Maliszewska, muz. Włodzimierz Nahorny (10 min), 1979

- „Tytus, Romek i A’Tomek” – „Narodziny Tytusa”, reż. Krzysztof Giersz (11 min), 1989

- „Tytus, Romek i A’Tomek” – „Edukacja”, reż. Waldemar Szajkowski (10 min), 1990

Twórcy festiwalu


Andrzej Winiszewski


Dyrektor artystyczny festiwalu. Festiwalowy przewodnik po świecie filmu z jazzem w tle, gospodarz spotkań z gośćmi festiwalu.


Dziennikarz muzyczny, autor setek publikacji na temat jazzu i filmu w polskiej prasie muzycznej oraz audycji radiowych w programach Polskiego Radia i RadioJAZZ.FM. Twórca projektu Polska Filmografia Jazzowa i autorskiej audycji JazzMovie w RadioJAZZ.FM, w której od lat odkrywa i przypomina nieznane ścieżki muzyczne tworzone przez jazzmanów na potrzeby polskiego kina. Od lat opowiada podczas festiwalowych spotkań o filmowych dziejach polskiego jazzu i jego związkach z polską kinematografią. Animator spotkań z wybitnymi polskimi reżyserami i promotor ich twórczości filmowej z jazzem w tle. Organizator przeglądów i prezentacji jazzowego kina, zajęć edukacyjnych i popularyzatorskich związanych z polską kinematografią i muzyką filmową dla dzieci i młodzieży. Autor powstającego leksykonu „Polska Filmografia Jazzowa”, współtworzonego we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym. Od dekady współpracownik Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego.


Agnieszka Holwek

Dyrektor festiwalu


Wiceprezeska Zarządu Fundacji Popularyzacji Muzyki Jazzowej EuroJAZZ, odpowiedzialna m.in. za rozwój nowych projektów fundacji. Od ponad 10 lat współtwórczyni projektów Fundacji. Pomysłodawczyni cyklu Kino Jazz, czyli filmów dokumentalnych o jazzie pokazywanych w kinach w całej Polsce, a także pomysłodawczyni, koordynatorka i członek jury trwającego od pieciu lat Międzynarodowego Konkursu Plakatu Jazzowego We Want Jazz. Produkuje wydarzenia i koncerty jazzowe.


KONTAKT


Organizator Festiwalu: Fundacja Popularyzacji Muzyki Jazzowej EuroJAZZ



Partner Festiwalu: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny



Patroni medialni: JazzPRESS | RadioJAZZ.FM | Jazz Forum | KINO | Filmweb | TVP Kultura | Legalna Kultura

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej