„Lekcja martwego języka”, reż. Janusz Majewski | Kino polskie od nowa #13 — Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny

„Lekcja martwego języka”, reż. Janusz Majewski | Kino polskie od nowa #13

fotos z filmu „Lekcja martwego języka”, reż. Janusz Majewski, źródło: Fototeka FINA
fotos z filmu „Lekcja martwego języka”, reż. Janusz Majewski, źródło: Fototeka FINA
W cyklu „Kino polskie od nowa” żegnamy Janusza Majewskiego filmem, który w swoim dorobku cenił najbardziej. Zapraszamy na „Lekcję martwego języka” i na spotkanie z odtwórcą głównej roli Olgierdem Łukaszewiczem, Ewą Dałkowską, Januszem Sosnowskim i Michałem J. Zabłockim


Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Aby mieć pewność wejścia, należy wypełnić formularz. Dla osób, które nie wypełniły formularza, udostępnimy niewielką liczbę wejściówek na miejscu, bezpośrednio przed startem wydarzenia.


„Lekcja martwego języka”, reż. Janusz Majewski, 96 min, 1979, Polska


Ekranizacja powieści Andrzeja Kuśniewicza. Jest rok 1918, młody porucznik c.k. ułanów, Alfred Kiekeritz, ze względu na zaawansowaną gruźlicę przesunięty zostaje na tyły frontu. W galicyjskiej mieścinie Turka pełni funkcję komendanta punktu etapowego. Mieszka w żydowskim, obskurnym hoteliku - jest w nim jedynym gościem. Nie czuje się tu jednak dobrze. Męczą go ataki kaszlu, gorączka, doskwiera nuda i razi prymitywizm otaczających go warunków i ludzi. Kiekeritz jest bowiem estetą, a przynajmniej za takiego się uważa. Ma świadomość, że jego życie dobiega końca i w tych ostatnich chwilach pragnie nadać mu jakiś sens. Kolekcjonuje dzieła sztuki, które odsyła do swej matki mieszkającej w Grazu. Zatrzymuje sobie jedynie miniaturową kopię Diany Efeskiej, którą znalazł w zgliszczach ukraińskiego dworu. Kiekeritz interesuje się także symbolizmem i zafascynowany jest śmiercią - zarówno jej doznawaniem, jak i zadawaniem. W rozmowie z porucznikiem von Trautem, który w drodze na urlop zatrzymał się w Turce, wyznaje, że najsilniejszych, wręcz boskich przeżyć doznaje, gdy trzyma człowieka na muszce i w każdej chwili może nacisnąć spust. Jednak - mimo że dowodził plutonem egzekucyjnym - dotąd jeszcze nikogo nie zabił…


Sugestywny obraz z czasów pierwszej wojny światowej i rozpadu monarchii austro-węgierskiej, w tym także odchodzącej formacji społecznej, degeneracji elity, przejawiającej się również w jej upodobaniach artystycznych, wynaturzeniach i dewiacjach psychicznych.


Spotkanie po filmie

Po pokazie zapraszamy na rozmowę Michała Dondzika z odtwórcą głównej roli Olgierdem Łukaszewiczem, Ewą Dałkowską, scenografem Januszem Sosnowskim i Michałem Zabłockim.


Olgierd Łukaszewicz – aktor filmowy i teatralny. W jego filmowym dorobku do najważniejszych osiągnięć należą role w „Brzezinie” Andrzeja Wajdy (1970), „Lekcji martwego języka” Majewskiego (1979), „Seksmisji” Juliusza Machulskiego (1983), „Magnacie” Filipa Bajona (1986) i „Generale Nilu” Ryszarda Bugajskiego (2009).


Ewa Dałkowska
– aktorka filmowa i teatralna. Najważniejsze role filmowe stworzyła w „Sprawie Gorgonowej” Janusza Majewskiego (1977), „Bez znieczulenia” Andrzeja Wajdy (1978), „Szpitalu przemienienia” Edwarda Żebrowskiego (1978) i „Kobiecie z prowincji” Andrzeja Barańskiego (1984).


Janusz Sosnowski
– scenograf telewizyjny, filmowy i teatralny (m.in. „Lekcja martwego języka” Majewskiego,Seksmisja” i „Kingsajz” Juliusza Machulskiego, „Kronika wypadków miłosnych” i „Panna Nikt” Andrzeja Wajdy, „Przesłuchanie” Ryszarda Bugajskiego, „Quo vadis” Jerzego Kawalerowicza. Profesor łódzkiej Szkoły Filmowej i warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.


Michał J. Zabłocki
– kierownik produkcji, producent, scenarzysta. Pracował m.in. w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu (w l. 1989-91 jako jej dyrektor) i Agencji Producentów Filmowych (prezes w l. 2004-06). Autor m.in. leksykonu „Kinematografia, telewizja, video w Polsce” oraz książek: „Filmujemy na video”, „Angielsko-polski słownik terminologii filmowej” „Organizacja produkcji filmu fabularnego w Polsce”. Wykładowca scenariopisarstwa.


Wstęp


Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Aby mieć pewność wejścia, należy wypełnić formularz. Dla osób, które nie wypełniły formularza, udostępnimy niewielką liczbę wejściówek na miejscu, bezpośrednio przed startem wydarzenia.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej