„Aszik Kerib”, reż. Siergiej Paradżanow, Dodo Abaszydze

„Aszik Kerib”, reż. Siergiej Paradżanow, Dodo Abaszydze


Prelekcję przed filmem wygłosi Miłosz Stelmach.


„Aszik Kerib”, reż. Siergiej Paradżanow, Dodo Abaszydze, 78 min, 1988, ZSRR


Aszik Kerib jest utalentowanym poetą, trubadurem grającym na sazie – i kochającym z wzajemnością piękną Magul. Zgodnie ze zwyczajem, w Święto Urodzaju, matka młodzieńca w imieniu syna prosi ojca dziewczyny o jej rękę. Bogaty kupiec odrzuca jednak biednego poetę. Ten rusza więc w świat, by zdobyć majątek, a ukochana obiecuje czekać na niego siedem długich lat… Filmowa baśń dla dorosłych oparta na „bajce tureckiej” Michaiła Lermontowa, pisarza niezmiernie dla Paradżanowa ważnego. Wykorzystująca motyw podróży inicjacyjnej, zanurzona w mozaikowej (wpływy persko-tureckie) kulturze Azerbejdżanu, malowana jasnymi barwami, z mocnymi akcentami komediowymi, jako opowieść o – fikcyjnym tym razem – wędrownym poecie nawiązuje do wcześniejszych „Barw granatu” (1969), jednocześnie zaś przez swój optymistyczny ton i happy end – stanowi wyjątek na tle twórczości reżysera.


Zrealizowany w Baku film – podobnie jak „Legenda o Twierdzy Suramskiej” (1984) także w oficjalnym duecie z aktorem Dodo Abaszydze – szczęśliwie dla twórcy, politycznego dysydenta, powstawał już w okresie pieriestrojki, co pozwala w tytułowym bohaterze widzieć poniekąd samego Paradżanowa, który wtedy mógł już podróżować po świecie i zbierać wyrazy uznania dla swojej sztuki. Film wyjątkowy przez swą malarską urodę, ale też właśnie jako opowieść artysty o artyście stanowiącym jego porte parole, z piękną autotematyczną puentą i dedykacją dla Andrieja Tarkowskiego. Symboliczny jako ostatnie ukończone dzieło zmarłego latem 1990 roku Paradżanowa, któremu śmiertelna choroba rok wcześniej przerwała prace nad autobiograficzną „Spowiedzią”.


opracowanie: Katarzyna Wajda

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej