„Stanisław Helski. Dlatego”, reż. Michał Torz, 55 min, 2023, Polska
Od zakończenia wojny do 1989 r. życie polityczne w Polsce było całkowicie zdominowane przez komunistów. Całkowicie podporządkowali oni sobie środki przekazu, przejęli kontrolę nad kulturą i systemem kształcenia. Infiltracja wszystkich obszarów życia społecznego była możliwa dzięki wciąż rozbudowywanej sieci agenturalnej oraz cenzurze prewencyjnej. W celu złamania woli oporu stosowano szeroko zakrojone represje.
Zwracano się przeciwko m.in. aktywnym działaczom Solidarności; twórcom oraz duchowieństwu katolickiemu – pozostającemu ostatnią wyspą niezależności. Efektem tych działań miało być stworzenie „nowego komunistycznego człowieka” – pozbawionego własnych poglądów, wiernie wykonującego polecenia partii. Tych, wobec których indoktrynacja okazała się nieskuteczna, starano się zastraszyć i złamać.
Jedną z postaci, której życiorys precyzyjnie ukazuje opresyjność systemu komunistycznego, był Stanisław Helski – rolnik z Kobylej Głowy, jeden z liderów Solidarności Chłopskiej na Dolnym Śląsku. Represjonowany w stanie wojennym, aresztowany i kilkukrotnie pobity, utracił zdrowie, a wyroki sądów zrujnowały jego gospodarstwo rolne. Mimo licznych starań po 1989 r. nie otrzymał zadośćuczynienia. W 1994 r. we wrocławskiej księgarni w akcie desperacji uderzył Wojciecha Jaruzelskiego kamieniem w głowę. Za ten czyn został skazany na karę pozbawienia wolności oraz grzywnę. Do końca życia żył w poczuciu krzywdy, nie zaznał sprawiedliwości.
Czy istnieje realna szansa na osądzenie sprawców zbrodni komunistycznych? Czy polskie państwo przywróciło sprawiedliwość i godność opozycjonistom i represjonowanym? Dlaczego w powszechnej świadomości często zapomina się, że historia komunizmu to bezmiar potworności? Próby udzielenia odpowiedzi na te pytania podejmą się goście dyskusji Rachunek sumienia III RP, którą poprowadzi redaktor Marcin Wikło.
Dyskusja zostanie poprzedzona pokazem filmu Stanisław Helski. Dlatego w reż. Michała Torza. Dzieło to jest próbą ukazania dramatu człowieka doprowadzonego przez represje komunistyczne do ruiny. Zdobyło nagrodę główną w konkursie Dokument Polski 15. Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni. Przygotowany przez Biuro Edukacji Narodowej IPN obraz ma za zadanie zwiększyć świadomość społeczną na temat zbrodni popełnionych przez reżimy totalitarne oraz przyczynić się do wymiany doświadczeń w tej dziedzinie.
Opis dystrybutora
Wstęp
Wstęp wolny | Wejściówki do odbioru w kasie kina