Wojciech Wójcik urodził się 1 stycznia 1943 r. w Warszawie. Był synem kierownika produkcji Zygmunta Wójcika. Ukończył studia na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Odbył długoletni staż asystencki jako drugi reżyser przy filmach innych twórców, m.in. Kazimierza Kutza („Sól ziemi czarnej”), Edwarda Żebrowskiego („Ocalenie”), Jerzego Kawalerowicza („Śmierć prezydenta”) czy Jerzego Hoffmana („Do krwi ostatniej”). Zmarł 1 lutego 2018 r.
Zadebiutował półgodzinną nowelą telewizyjną „Gościnny występ” (1973). Jego pierwszy pełnometrażowy film to dramat psychologiczny „Okno” (1981) z Tadeuszem Hukiem w roli szukającego natchnienia powieściopisarza. Scenariusz oparto na motywach opowiadania Ireneusza Iredyńskiego.
Jednak to „Karate po polsku” (1982) stało się dziełem przełomowym i co ciekawe, było wyświetlane w kinach chwilę wcześniej niż jego debiut zrealizowany w klimacie Kina Moralnego Niepokoju. Swoim tytułem film wzbudzał spore zainteresowanie i sprawiał wrażenie krajowego odpowiednika „Wejścia smoka”, wprowadzając fanów Bruce’a Lee w błąd. Mimo dużej dawki przemocy i rozbudowanego wątku sensacyjnego to przede wszystkim stadium psychologiczne młodych bohaterów i traktat o braku tolerancji.
Kolejne realizacje Wojciecha Wójcika silnie związały go z kinem gatunkowym, a dokładniej z filmami sensacyjnymi. Stworzył kryminały „Prywatne śledztwo” (1986), „Trójkąt Bermudzki” (1987) i „Zabić na końcu” (1990), tworząc nieoficjalny tryptyk. Znacznym sukcesem okazał się jeden z ostatnich filmów reżysera – „Tam i z powrotem” (2001) ze znakomitymi kreacjami aktorskimi Janusza Gajosa i Jana Frycza.
Program
„Gościnny występ”, reż. Wojciech Wójcik, Polska 1973, 26 min.
„Okno”, reż. Wojciech Wójcik, Polska 1981, 99 min.
„Karate po polsku”, reż. Wojciech Wójcik, Polska 1982, 89 min.
„Prywatne śledztwo”, reż. Wojciech Wójcik, Polska 1986, 95 min.
„Trójkąt bermudzki”, reż. Wojciech Wójcik, Polska 1987, 90 min.
„Zabić na końcu”, reż. Wojciech Wójcik, Polska 1990, 90 min.
„Żegnaj... kochanie”, spektakl Teatru Telewizji, reż. Wojciech Wójcik, Polska 1995, 61 min.
Filmy dostępne będą do 31 stycznia 2024 roku.