Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na bezpłatne szkolenia z zakresu metod konserwacji nośników filmowych, digitalizacji i edycji cyfrowej materiałów audiowizualnych oraz archiwizacji plików cyfrowych. Oferta skierowana jest do wszystkich osób, które chcą poznać i doskonalić umiejętności związane z ochroną zbiorów filmowych, w szczególności do pracowników instytucji takich jak archiwa czy muzea, a także do zainteresowanych Programem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kultura Cyfrowa oraz beneficjentów tego Programu.
Gdzie i kiedy?
Szkolenie będzie trwało dwa dni i odbędzie się pomiędzy 9 a 13 grudnia 2024 roku w siedzibie FINA przy ulicy Wałbrzyskiej 3/5 oraz ulicy Chełmskiej 21 w Warszawie.
Jak wziąć udział?
Termin zgłoszeń mija 29 listopada 2024 roku lub w momencie wyczerpania dostępnej puli miejsc. Informację o chęci uczestnictwa w szkoleniu należy zgłaszać na adres kamil.jastrzebski@fina.gov.pl (formularz zgłoszeniowy do pobrania TUTAJ). Po zakończeniu naboru uczestnicy zostaną podzieleni na grupy oraz poinformowani o dokładnym terminie, w jakim odbędzie się szkolenie (dwa kolejne dni robocze pomiędzy 9-13 grudnia 2024).
Po zebraniu grup i ustaleniu terminu szkolenia do uczestników przesłane zostaną szczegółowe informacje dotyczące harmonogramu.
Szkolenia będą prowadzone w języku polskim przez pracowników Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.
Tematyka szkolenia
W trakcie szkolenia poruszone zostaną następujące tematy:
- Zapoznanie uczestników z archiwum FINA
- Prezentacja pracowni konserwacji taśmy filmowej – omówienie zakresu prac, stosowanych metod konserwacji nośników filmowych
- Spotkanie z filmografem - wybór nośników przeznaczonych do digitalizacji i badanie historii materiału filmowego
- Prezentacja pracowni digitalizacji
- Digitalizacja nośników audiowizualnych, w tym magnetycznych taśm dźwiękowych
- Cele i zasady restauracji dzieł filmowych
- Prezentacja urządzeń przeznaczonych do digitalizacji taśm filmowych - obsługa skanerów ArriScan, DFT Scanity, Lasergraphics ScanstationE
- Prezentacja i obsługa urządzenia przeznaczonego do digitalizacji magnetycznych taśm dźwiękowych
- Przedstawienie „workflow” edycji cyfrowej materiałów archiwalnych stosowanego w FINA, omówienie dostępnych programów przeznaczonych do restauracji cyfrowej obrazu i dźwięku
- Prezentacja pracowni przeznaczonej do korekcji barwnej oraz omówienie końcowego etapu prac, tzw. mastering plików cyfrowych – przygotowanie materiałów na potrzeby udostępniania na różnych polach eksploatacji
- Wprowadzenie uczestników w zagadnienia związane z metodami archiwizacji cyfrowej, zasad bezpieczeństwa przechowywania danych cyfrowych oraz ich identyfikacji.
Regulamin szkolenia
Regulamin Szkolenia z konserwacji digitalizacji i edycji cyfrowej
Szkolenie realizowane jest w ramach działalności Centrum Kompetencji w zakresie digitalizacji materiałów audiowizualnych dofinansowanej ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.